برای رشد تولید نیازمند بهبود فضای کسب و کار، تامین نقدینگی و توسعه صادرات هستیم

  پرینت
شناسه خبر : 23816 | تاریخ انتشار : 31 فروردین 1402 - 12:01 |
عضو‌ هیات رئیسه اتاق ایران فاصله گرفتن دولت از اقتصاد کشور و همچنین رشد تولید و مهار تورم را دو فراز اصلی تاکیدات مقام معظم رهبری برای سال جاری دانست که راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی کنونی کشور است.

به گزارش نسیم کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشست تبیین نامگذاری سال که با حضور استاندار، نمایندگان مجلس، مدیران و فعالان اقتصادی  استان کرمانشاه برگزار شد، از دو‌ موضوع مهم اقتصادی که امسال مورد تاکید مقام معظم رهبری بود یاد کرد و‌گفت: مهمترین نکته‌ که از سوی بالاترین مقام مملکت مطرح شد لزوم فاصله گرفتن تدریجی دولت از اقتصاد کشور و افزایش سهم بخش خصوصی از اقتصاد ایران بود.

وی  این تاکید مقام معظم رهبری را حاصل جلسات، پژوهش‌ها و بررسی‌های متعدد دانست که به نظر ایشان رسیده و اکنون همه وظیفه داریم برای تحقق آن بکوشیم.

رئیس اتاق کرمانشاه نامگذاری سال با عنوان «مهار تورم و رشد تولید» از سوی مقام معظم رهبری را فراز مهم اقتصادی دیگری دانست که باید سرلوحه کار قرار گیرد.

کاشفی با بیان اینکه مهار تورم ناشی از مسائل اقتصاد کلان کشور است، اظهار کرد: انضباط بودجه‌، مهار رشد نقدینگی که بر پایه تولید نیست  و همچنین اصلاح سیستم بانکی سه راهکار اساسی مهار تورم است.

وی از تورم افسارگسیخته به عنوان معضل اساسی اقتصاد کشور یاد کرد که هیچ ساز و کار و چارچوبی برای برنامه‌ریزی اقتصادی در کشور باقی نمی‌گذارد.

کاشفی با بیان اینکه باید بیان اینکه باید بین گرانی و گرانفروشی تفاوت قائل شد، خاطرنشان کرد: مهار تورم با روش‌های تعزیری و سلبی ، برخورد و قیمت‌گذاری دستوری محقق نخواهد شد.

وی ابراز نگرانی کرد که با هدف مهار تورم برخوردها با بخش خصوصی و فعالین صنفی بیشتر شود که البته تاثیرگذار هم نخواهد بود.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران به موضوع رشد تولید هم اشاره کرد که تحقق آن نیازمند سه فاکتور اساسی بهبود فضای کسب و کار، تامین نقدینگی و توسعه صادرات است.

کاشفی با انتقاد از موانعی که در فضای کسب و کار پیش روی فعالین اقتصادی است، خاطرنشان کرد: معطل ماندن در ایستگاه‌های دولتی، توان، وقت و انرژی زیادی را از بخش خصوصی می‌گیرد.

وی از وجود بیش از ۱۸۰۰ سامانه در کشور یاد کرد که اگرچه با هدف خدمت‌رسانی راه‌اندازی شدند اما اکنون خود به موانعی برای کسب و کار تبدیل شده است.

رئیس اتاق کرمانشاه همراهی مدیران را نیز برای بهبود فضای کسب و کار و تسهیل امور ضروری دانست و عنوان کرد: گاهی احتیاط بیش از حد مدیران به معضلی برای فعالین اقتصادی تبدیل می‌شود.

کاشفی سپس از اهمیت تامین نقدینگی برای رشد تولید یاد کرد و ادامه داد: امروز صنایع هم برای تامین سرمایه در گردش و هم نوسازی و‌ بهسازی به نقدینگی نیاز دارند.

وی با بیان اینکه اکنون در کشور با فرسودگی صنایع مواجهیم که مانع تولیدات به روز، ارزان و‌ باکیفیت می‌شود، یادآور شد: برای نوسازی صنایع به نرخ امروز،  نیازمند نقدینگی قابل توجهی هستیم.

به گفته عضو هیات رئیسه اتاق ایران، به دلیل شرایط کنونی تورم در کشور سرمایه در گردش مورد نیاز واحدها نیز چند برابر شده است.

کاشفی خطاب به بانک‌ها تاکید کرد که اگر در چنین شرایطی به کمک بخش خصوصی نیایند، رشد تولید محقق نخواهد شد.

وی سپس از اهمیت توسعه صادرات برای تحقق رشد تولید نیز یاد کرد که بازاری رایگان را در اختیار واحدهای تولیدی قرار می‌دهد.

کاشفی به ملزوماتی اشاره کرد که برای توسعه صادرات ضروری است و یکی از مهمترین آنها را فاصله گرفتن از چند نرخی بودن ارز و پذیرش قیمت واقعی بازار از سوی دولتمردان دانست.

وی همچنین فراهم کردن زیرساخت‌های مرزی، ایجاد مدیریت واحد در مرزها، توسعه علم صادرات و حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را نیز برای توسعه صادرات ضروری اعلام کرد.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است توسعه صادرات خصوصا برای استانی مانند کرمانشاه که دسترسی مناسبی به بازارهای صادراتی دارد، از اهمیت دو چندان برخوردار است.

کاشفی با بیان اینکه این استان در زمینه صادرات پیشتاز است، اظهار کرد: باید تلاش کنیم جایگاهی که در سال‌های اخیر در رتبه‌های پنجم تا شش کشور داشتیم را حفظ و ارتقا دهیم.

اخبار مشابه
مصرف لبنیات پاستوریزه خطر ابتلا به بیماری «تب مالت» را کاهش می‌دهد
رها سازی زنبور‌های ضد آفت در مزارع کرمانشاه
افتتاح خانه ورزشی نشاط در یکی از روستاهای سرفیروزآباد
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.