برای اولین بار در سال‌های اخیر کرمانشاه در جایگاه ۱۷ فضای کسب و کار کشور قرار گرفت

  پرینت
شناسه خبر : 20396 | تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1401 - 12:07 |
رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به اینکه کرمانشاه برای اولین بار در سال‌های اخیر در جایگاه ۱۷ فضای کسب و کار کشور قرار گرفت، گفت: این ظرفیت را داریم که با برگزاری مستمر جلسات کمیته بهبود فضای کسب و کار استان جایگاه کرمانشاه را باز هم ارتقا دهیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش نسیم کرمانشاه، کیوان کاشفی در کمیته بهبود فضای کسب و کار استان کرمانشاه که امروز (۲۹ اردیبهشت) برگزار شد با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۴ پایش فضای کسب و کار کشور به اتاق ایران واگذار شد، افزود: از آن زمان تا کنون پایش فضای کسب و کار به صورت فصلی و سالیانه توسط اتاق ایران صورت می‌گیرد.

وی از ۷۰ نماگر پایش فضای کسب و کار یاد کرد که شامل ۴۲ مولفه آماری و ۲۸ مولفه پیمایشی است اما مولفه‌های پیمایشی که با کسب نظر از فعالان اقتصادی صورت می‌گیرد، سهم ۷۰ درصدی دارد.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، بر اساس آخرین پایش صورت گرفته از سوی اتاق ایران که مربوط به زمستان ۱۴۰۰ بود کرمانشاه برای اولین بار در سال‌های اخیر در جایگاه ۱۷ کشور قرار گرفت که نسبت به زمستان سال قبل که جایگاه ۲۶ را داشتیم ۹ پله و نسبت به فصل قبل که پاییز ۱۴۰۰ بود و جایگاه ۲۴ را داشتیم هفت پله بهبود جایگاه داشتیم.

وی با بیان اینکه در این فصل میانگین عدد شاخص فضای کسب و کار کشور ۵.۸۳ بود و کرمانشاه عدد ۵.۸۵ را کسب کرد، یادآور شد: اولین بار است که طی سالیان اخیر به میانگین کشور نزدیک می‌شویم.

رئیس اتاق کرمانشاه غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین، مقررات و رویه های اجرایی ناظر بر فضای کسب و کار، دشواری تامین مالی از بانک‌ها و رویه‌های ناعادلانه ممیزی و دریافت مالیات را چهار عامل اصلی اثرگذار بر نامناسب بودن فضای کسب و کار کرمانشاه برشمرد.

وی درباره دلایلی که باعث شده وضعیت فضای کسب و کار کرمانشاه نسبت به گذشته بهتر شود نیز خاطرنشان کرد: بهبود شرایط بیماری کرونا یکی از اصلی‌ترین عوامل بهبود فضای کسب و کار در کل کشور و به تبع آن استان کرمانشاه دانست.

وی آگاه شدن و توجیه فعالان اقتصادی که از آنها نظرسنجی می‌شود، برگزاری مستمر جلسات ستاد تسهیل خصوصا در حوزه دستگاه قضا، خوش بینی نسبت به توافق مجدد در برجام و در نهایت حداقل شدن صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های خلق‌الساعه را از دیگر عوامل بهبود فضای کسب و کار اعلام کرد.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است، رویه جدید کمیته بهبود فضای کسب و کار کرمانشاه که ذیل شورای گفت‌وگو تشکیل می‌شود نیز بر بهبود این فضا بسیار اثرگذار بوده است.

وی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم با کسب نظر از فعالان اقتصادی در زمینه مهمترین چالش‌هایی که در زمینه فضای کسب و کار با آن مواجهند، بتوانیم مشکلات را احصا و در شورای گفت‌وگوی استانی و ملی مطرح کنیم.

کاشفی از اهمیت بهبود فضای کسب و کار برای جذب سرمایه‌گذاری در استان یاد کرد و ادامه داد: می‌توان با برگزاری مستمر جلسات کمیته بهبود فضای کسب و کار و همچنین برخی اقدامات نرم‌افزاری باز هم جایگاه کرمانشاه را ارتقا دهیم.

وی به انتخاب نماینده دستگاه‌ها برای کمیته بهبود فضای کسب و کار هم اشاره کرد که باید افرادی در حد معاون یا کارشناس عالی باشند و به صورت ثابت در جلسات کمیته بهبود فضای کسب و کار حاضر شوند.

کاشفی گفت: بنا داریم به صورت سالیانه دستگاه‌هایی که بیشترین همکاری را برای بهبود فضای کسب و کار استان داشتند معرفی کنیم.

  • نویسنده : لیلا دلاور گلدسته
اخبار مشابه
دانستنی هایی در مورد زعفران بر اساس استاندارد ملی INSO 259-1
تامین برق مطمئن و پایدار در مرحله دوم آزمون سراسری کرمانشاه 
نصب ۲۰۰ ایستگاه پنل خورشیدی در استان کرمانشاه
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.