معاون مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه برآورد کرد، امسال تولید آفتابگردان آجیلی در استان به حدود ۱۴ هزار تن برسد.


مجتبی حاتمی سطح زیر کشت آفتابگردان آجیلی در استان کرمانشاه را ۷۳۵۷ هکتار اعلام کرد و افزود: متوسط عملکرد مزارع آفتابگردان استان ۱۸۸۰ کیلوگرم در هکتار است و برآورد می‌شود امسال بیش از ۱۳ هزار و ۸۰۰ تن محصول در استان تولید شود.
حاتمی با بیان اینکه عمده سطح زیر کشت آفتابگردان آجیلی در استان کرمانشاه به سه شهرستان صحنه، سنقروکلیایی و کرمانشاه اختصاص دارد، گفت: اگرچه در سنوات گذشته همیشه شهرستان سنقروکلیایی بیشترین سطح زیرکشت آفتابگردان آجیلی را در استان داشت، اما امسال به واسطه خشکسالی پیش آمده و خشک شدن منابع آبی شهرستان سنقروکلیایی، کاهش سطح زیرکشت آفتابگردان آجیلی را در این شهرستان داشتیم.
معاون مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه متوسط قیمت آفتابگردان آجیلی معروف به تخمه سنقری در استان کرمانشاه را به ازای هر کیلوگرم بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان اعلام کرد.
حاتمی با اشاره به محبوبیت بالای آفتابگردان آجیلی تولید در استان کرمانشاه، گفت: محصول تولیدی در استان به ویژه محصولات تولیدی در شهرستان سنقروکلیایی به دلیل شرایط خاص اقلیمی و نیز رقم آفتابگردان کشت شده بازارپسندی بالایی داشته و هر ساله بخش زیادی از محصول تولیدی روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.
عبدالله خسروی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سنقروکلیایی نیز پیش از این در گفت و گو با ایسنا، از کاهش سطح زیرکشت “تخمه سنقری” به دلیل خشکسالی خبر داده بود.
خسروی با اشاره به کاهش ۶۰ درصدی سطح زیرکشت تخمه سنقری (آفتابگردان آجیلی) در شهرستان سنقروکلیایی، اظهار کرد: در حالی که سال گذشته  حدود ۲۸۰۰ هکتار از اراضی شهرستان سنقروکلیایی به کشت تخمه سنقری اختصاص پیدا کرده بود، این میزان در سال زراعی جاری به ۱۱۰۰ هکتار رسیده است.
خسروی افزود: امسال علاوه بر کاهش سطح زیر کشت تخمه سنقری، متوسط عملکرد آفتابگردان آجیلی نیز در شهرستان کاهش چشمگیری را تجربه خواهد کرد، به نحوی که پیش‌بینی می‌شود متوسط عملکرد در زمان برداشت محصول ۱.۵ تن در هکتار باشد.
خسروی ادامه داد: در سنوات نرمال متوسط عملکرد تخمه سنقری دو تن در هکتار است، هرچند در برخی مزارع عملکرد به ۳.۵ تا چهار تن در هکتار هم می‌رسد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سنقروکلیایی افزود: امسال قطعا کاهش تولید تخمه سنقری را در شهرستان شاهد خواهیم بود.
خسروی در ادامه با اشاره به صاحب بِرَند بودن تخمه سنقری، تاکید کرد: رقم آفتابگردان کشت شده در این شهرستان عمدتا سفید ابلق پوست نازک است که به دلیل شرایط آب و هوایی خوبی که در شهرستان حاکم است، از طعم و مزه خاصی برخوردار بوده و طرفداران زیادی در داخل و حتی خارج از کشور دارد، به نحوی که همه ساله بخش زیادی از محصول تولیدی در شهرستان راهی بازارهای جهانی می‌شود.
برداشت آفتابگردان آجیلی در مزارع استان کرمانشاه از شهریور ماه آغاز و تا پایان مهرماه ادامه پیدا خواهد کرد.