مدیرکل نهاد عمومی کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه از نسخه‌های خطی به‌عنوان سفیران فرهنگ و زمان یاد کرد و گفت: این بخش در فضایی به‌مساحت بیش از ۳۰ مترمربع در کتابخانه عمومی امیرکبیر راه‌اندازی شده است.

به گزارش نسیم کرمانشاه به نقل از ایرنا؛ «معصومه حسنی‌خونسار» اظهار کرد: در این بخش بیش از ۸۵۰ نسخه که شامل ۲۰ نسخه خطی، ۶۵۳ چاپ سنگی و ۱۶۲ چاپ سربی است که در شرایطی استاندارد نگهداری می‌شود.
وی یادآور شد: نحوه نگهداری کتب خطی باید از نظر شرایط رطوبت و دما و نور مطابق استانداردها باشد تا آسیب نبیند. کار ترمیم و مرمت کتب آسیب دیده را بزودی آغاز خواهیم کرد و فهرست نویسی کتب خطی هم آغاز شده تا شناسنامه نسخ مشخص شود.
مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کرمانشاه افزود: دیجیتال سازی نسخ خطی از دیگر برنامه هایی است که در اولویت کارهای کتابخانه های استان قرار دارد تا همه منابع به صورت دیجیتال درآید و محققان بدون لمس کتاب‌ها بتوانند در بهترین شرایط و کمترین زمان به نسخ خطی دسترسی پیدا کرده و از آنها استفاده کنند.
وی اضافه کرد: راه اندازی این بخش جهت حفظ و نگهداری از نسخ خطی و قدیمی استان و استفاده پژوهشگران از نیازهای ضروری بود که تحقق یافته است.
حسنی خونسار نسخ قدیمی و خطی را بخش مهمی از فرهنگ و هویت جامعه یاد کرد و گفت: به این منظور، حفظ هویت فرهنگی، آثار ملی و فرهنگی باید با جدیت و ضرورت بیشتری دنبال شود چون حفظ و نگهداری آثار فرهنگی و تاریخی یک وظیفه عمومی است و راه اندازی چنین بخش‌هایی نقش موثری در نگهداری آثار و نسخ قدیمی به عنوان هویت جامعه دارد.
وی تاکید کرد: انتظار می رود با کمک فرهیختگان، علما و اهالی علمی نسخ قدیمی موجود در این استان شناسایی و به این بخش اهدا شود، از مردم استان دعوت می شود تا به منظور حفظ هویت فرهنگی مردمان این منطقه، نسخه های خطی و آثار فرهنگی موجود در منازل خود را به بخش نگهداری نسخه های خطی تحویل دهند.