بخش خصوصی تاوان تصمیمات اشتباه دولت‌ها در دو دهه اخیر را می‌دهد

  پرینت
شناسه خبر : 20599 | تاریخ انتشار : 17 خرداد 1401 - 19:56 |
رئیس اتاق کرمانشاه با انتقاد از افزایش دخالت دولت‌ها در اقتصاد کشور طی سال‌های اخیر، گفت: دو دهه است که بار تصمیم‌گیری‌های اشتباه دولت را بخش خصوصی به دوش می‌کشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش نسیم کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشست فعالان بخش کشاورزی کرمانشاه با عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، از تشدید دخالت و نظارت دولت در اقتصاد کشور طی حدود دو دهه اخیر یاد کرد و افزود: فشار هر تصمیم اشتباهی که دولت‌ها می‌گیرد بر دوش بخش خصوصی است و فعالان این عرصه مدام در تنگنا قرار می‌گیرند.

وی وجود سامانه‌های متعدد و بررسی زیر و بم مبادلات فعالین اقتصادی را گوشه‌ای از این تنگنا دانست و یادآور شد: به دلیل این فشارها اعتماد در بازار و فضای مبادلاتی بین فعالین اقتصادی از دست رفته است.

کاشفی خاطرنشان کرد: در گذشته بازاریان با اتکا به اعتماد به یکدیگر کسب و کار خود را پیش می‌بردند و امروز فضا بگونه‌ای تنگ شده که همه این فعالان برای دریافت سرمایه در گردش مقابل بانک‌ها صف می‌کشند!

وی با انتقاد از اینکه این تنگناها تمام توان و انرژی تشکل‌های بخش خصوصی و اتاق بازرگانی را به خود معطوف کرده، تاکید کرد: به جای آنکه به فکر بازاریابی و ایجاد دروازه های صادراتی جدید باشیم باید بر رفع مشکلات واحدها و فعالان اقتصادی در جلسات ستادهای تسهیل و … تمرکز کنیم.

کاشفی یکی دیگر از پیامدهای این وضعیت را کاهش سهم اقتصاد خودجوش کشور از ۸۵ درصد در سالیان گذشته به کمتر از ۵۰ درصد اعلام کرد.

وی با تاکید بر لزوم آرام کردن این فضا، تنها راهکار را کاهش بروکراسی و دستورالعمل‌های مخل فضای کسب و کار دانست که به دست و پای بخش خصوصی پیچیده و شرایط کار را دشوار می‌کند.

عضو هیات رییسه اتاق ایران بر لزوم شفاف سازی قوانین و تسهیل فضای کسب و کار تاکید کرد تا فضای فعالیت بخش خصوصی باز شود.

موضوع دیگری که رئیس اتاق کرمانشاه به آن اشاره کرد گرفتاری تعدادی از صادرکنندگان بود که به دلیل اجرای دستورالعمل رفع تعهدات ارزی در سال ۱۳۹۷ بود که چون تعدادی از صادرکنندگان هنوز در جریان موضوع نبودند نتوانستند تسویه حساب ارزی خود را انجام دهند.

وی تقاضا کرد این موضوع یکبار برای همیشه یا با در نظر گرفتن جریمه یا هر راهکار دیگری مرتفع شود تا دست فعالان حوزه صادرات باز شود.

اخبار مشابه
تگرگ نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی کرمانشاه خسارت زد
به آینده اقتصاد ایران امیدوارم
اطلاعیه شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.