عضو هیات رئیسه اتاق ایران ضمن ابراز نگرانی از پیش‌بینی افزایش بیش از 60 درصدی درآمدهای مالیاتی دولت در لایحه بودجه سال آینده و احتمال تشدید فشار بر بخش خصوصی، گفت: کسری بودجه برای سال آینده چندان بعید نیست.

بخش خصوصی از افزایش ۶۰ درصدی مالیات در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نگران است

بخش خصوصی از افزایش 60 درصدی مالیات در لایحه بودجه 1401 نگران است

کیوان کاشفی، ضمن ارزیابی از وضعیت لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که از سوی دولت به مجلس ارائه شده، افزود: یکی از ویژگی‌های بودجه سال آینده آن است که دو سناریو رفع تحریم‌ها و یا تداوم تحریم در آن دیده شده است.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نیم نگاهی به مذاکرات وین و احیا برجام داشته، خاطرنشان کرد: در سناریوی رفع تحریم‌ها دولت امیدوار است حداقل در نیمسال دوم سال تقویت منابع ارزی را با ایجاد گشایش در فضای سیاسی و اقتصادی داشته باشد. البته باید دید که این دو سناریو به چه شیوه در مجلس شورای اسلامی تصویب نهایی خواهد شد.

کاشفی یکی دیگر از ویژگی‌های بودجه سال آینده را عدم صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری و بودجه نهادهای مختلف اعلام و خاطرنشان کرد: با این روند احتمال کسری بودجه در سال آینده خصوصا اگر توفیقی در زمینه رفع تحریم‌ها نداشته باشیم، وجود دارد.

وی افزود: اگرچه دولت سیزدهم در وعده‌ها و برنامه‌های خود مدام بر لزوم مدیریت منابع، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و جلوگیری از رشد نقدینگی و خلق پول تاکید داشته، اما لایحه بودجه ۱۴۰۱ با این وعده‌ها مغایرت‌هایی دارد.

حذف ارز۴۲۰۰ تومانی، چالش جدی بودجه

عضو هیات رئیسه اتاق ایران سپس به چالش‌هایی که بودجه سال آینده با آن مواجه است اشاره کرد که مهمترین آن حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است و یادآور شد: اگرچه در لزوم حذف ارز ترجیحی شکی نیست، اما این امر می‌تواند فشار مضاعفی را به دهک‌های پایین و متوسط جامعه وارد کند.

کاشفی اضافه کرد: در شرایطی که سال‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی در اقتصاد کشور ریشه دوانده و بین لایه‌های مختلف سبد معیشت خانوارها هم نفوذ کرده است، اکنون حذف آن خصوصا در شرایطی که معیشت مردم به شدت در مضیقه است، چالش‌های جدی را ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه گفته شده ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو و گندم حذف نخواهد شد، گفت: اما حذف این ارز برای سایر کالاها قطعا تفاوت‌های قابل توجهی را در سطوح قیمتی ایجاد خواهد کرد.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه، لازم است در چنین شرایطی سیاست‌های حمایتی جایگزین برای دهک‌های آسیب پذیر جامعه که تعداد آنها طی سال‌های اخیر زیاد شده در نظر گرفته شود و برای مدتی هم ادامه‌دار باشد.

بخش خصوصی نگران از افزایش ۶۰ درصدی مالیات

موضوع دیگری که کاشفی به آن اشاره کرد نگرانی‌ بخش خصوصی از لایحه بودجه ۱۴۰۱ بود و افزود: یکی از مهمترین این نگرانی‌ها افزایش عجیب درآمدهای مالیاتی دولت است که به بیش از ۶۰ درصد می‌رسد و مشخص نیست از چه منابعی تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر این مالیات قرار باشد از سرفصل‌های جدید مثلا مالیات بر خانه‌های خالی و … تامین شود پذیرفتنی است، گفت: اما این نگرانی وجود دارد که فشار مضاعفی به اشخاص حقیقی، شرکت‌ها و بنگاه‌های تولیدی وارد شود و دولت بخواهد این افزایش مالیات را از بخش خصوصی تامین کند.

رئیس اتاق کرمانشاه چنین رویکردی را باعث صدمه جدی به بخش خصوصی، تولید و صنعت کشور دانست.

کاشفی همچنین از احتمال افزایش حقوق گمرکی و هزینه‌های واردات در سال آینده هم ابراز نگرانی کرد و ادامه داد: هم اکنون این تعرفه‌ها بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی اخذ می‌شود و اگر قرار باشد با حذف این ارز با تعرفه نیمایی محاسبه شود، شاهد افزایش چشمگیر هزینه‌های واردات خواهیم بود که عمدتا هم واردات مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز صنایع را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این موضوع نیز اثر سویی بر حوزه تولید کشور خواهد داشت.

وی معتقد است، مجموع این موارد نگرانی‌هایی را خصوصا برای بخش خصوصی در بودجه ۱۴۰۱ ایجاد کرده که هم ممکن است بخشی از افزایش درآمدهای مالیاتی محقق نشود و هم به روال سال‌های گذشته کسری بودجه را شاهد باشیم، زیرا در طرف دیگر خبری از صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیست.

کاشفی اضافه کرد: البته بخش خصوصی از زمانی که لایحه بودجه تقدیم مجلس شده تلاش کرده نظرات کاشناسی خود را با کمیسیون‌های مربوطه در میان بگذارد و باید دید شیوه تصویب نهایی بودجه در مجلس چگونه خواهد بود.