مدیرکل بهزبستی استان کرمانشاه از انجام کاشت حلزون برای نوزادان دارای مشکل شنوایی در کرمانشاه خبر داد.

انجام کاشت حلزون برای نوزادان دارای مشکل شنوایی در کرمانشاه

به گزارش نسیم کرمانشاه به نقل از مهر، فرحناز محمدی اظهار کرد: پیشگیری از معلولیت‌های شنوایی در قالب غربالگری نوزادان و شیرخوارگان از فعالیت‌های مهم معاونت پیشگیری بهزیستی است.

وی افزود: ۲۴ هزار و ۹۱۵ نوزاد در سال گذشته غربالگری اولیه آن‌ها انجام شده که از این تعداد ۵۴ نوزاد به مراحل تشخیص نهایی رسیده و برای تجویز سمعک و کاشت حلزون ۲۴ نوزاد اقداماتی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفته است‌.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه تصریح کرد: در سه سال گذشته کاشت حلزون در استان کرمانشاه انجام شده و یک مرکز با عنوان نغمه برای اقدامات توانبخشی قبل و بعد از کاشت حلزون و اقدامات توانبخشی و گفتار درمانی برای کودکانی که سمعک برای آن‌ها تجویز می‌شود، را انجام می‌دهد.

محمدی خاطر نشان کرد: سال گذشته افزایش ظرفیت یارانه‌ای را برای مرکز نغمه داشته و با توجه به نیاز استان کرمانشاه در تلاش هستیم این آمار را به بیش از ۵۰ نفر برسانیم.

وی گفت: ۱۰۰ درصد نوزادان متولد شده در استان کرمانشاه در مراکز شنوایی سنجی غربالگری آن‌ها انجام شده و والدین باید برای پیگیری‌های بعدی حداقل تا ۶ ماه بعد به این مراکز مراجعه کرده و والدینی که نوزادان آن‌ها به هنگام تولد وزن کم داشته یا دارای مشکل ژنتیکی هستند اقدامات بعدی را جدی گرفته و زودتر مراجعه کنند.