رئیس بخش پیوند مغز و استخوان بیمارستان گلستان از انجام اولین پیوند آلوژن مغز استخوان اطفال برای اولین بار در غرب ایران زمین یعنی این مرکز در مجتمع بیمارستانی امام رضا(ع) کرمانشاه خبر داد.

به گزارش نسیم کرمانشاه، دکتر مهرداد پاینده اعلام کرد: امروز اولین پیوند مغز استخوان آلوژن برای  دختر بچه ۴ ساله ای با بیماری نادری در کشور تحت عنوان «ترومبو آستنی گلانزین»  انجام شد که دهنده سلول پدر این دختر بچه بوده است .

وی با بیان اینکه بیماری‌های اطفال هم گاهاً ممکن است نیاز به پیوند داشته باشند و بیماری ترمبو آستنی گلانزین نیز یک بیماری اختلال عملکرد پلاکت است گفت:در این بیماری پلاکت که نقش کنترل انعقاد و ایجاد لخته را در بدن انجام می‌دهد کار خود را خوب انجام نمی‌دهد و برای این بیماری هم علی رغم داروها که معمولاً مقطعی عمل می‌کنند پیوند مغز و استخوان نهایتاً نجاتبخش تشخیص داده شد که امروز همکاران ما به صورت کاملا حرفه ای سلول ها را از دهنده با دستگاه‌های جدا کننده از رگ محیطی گرفته و برای کودک مذکور تزریق کردند.

وی با بیان اینکه این پیوند در نوع خودش در دنیا به صورت محدود انجام می شود افزود: سلول های ضعیف و معیوب این کودک که عملکرد پلاکت را ندشته با سلول‌های پدر جایگزین می‌شود و این جایگزینی در آینده سلول‌های فرزند می‌شود بنابر این پدر مجدد زندگی را در بطن این فرزند القا می‌کند و این از برکات پروردگار است که همیشه راهکاری برای انسان گذاشته است.

دکتر پاینده ضمن قدردانی از تیم پیوند اطفال کرمانشاه با ریاست دکتر باهوش و دکتر کامرانی که کار نوینی را در کرمانشاه رقم زده‌اند انجام این پیوند را به همه اعضای محترم دانشگاه ، تیم سخت کوش پیوند مغز استخوان و ریاست محترم دانشگاه و معاونت محترم درمان که  با تمام توان برای محقق شدن این امر تلاش کردند تبریک گفت.

به گفته وی حدود ۱۰ سال است که کار پیوند مغز استخوان برای بزرگسالان در کرمانشاه انجام می‌شود و بخش پیوند مغز استخوان در سال ۱۳۹۳ شروع به کار کرد و تاکنون ۳۳۹ مورد پیوند مغز استخوان در استان انجام شده است که بخش پیوند اطفال نیز با توجه به نیاز جامعه و ظرفیت‌های ایجاد شده در این مرکز از اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ شروع بکار نموده است.

همچنین دکتر صوفیوند معاون درمان دانشگاه نیز ضمن تبریک این اتفاق بزرگ برای استان گفت: الحمدالله این توانایی در این بخش به کمک پرستاران و پرسنل زحمتکش انجام شده انشالله این پیوند  شروعی برای پیوندهای بعدی در استان باشد.

وی با بیان اینکه ما در کل کشور در پیوند مغز استخوان بزرگسال مقام سوم کشور را داریم گفت: اکنون با کمک اساتید بزرگی همچون دکتر پاینده و دکتر باهوش این خدمات ارزنده در حال انجام است امیدواریم این روند را در خصوص اطفال در کل کشور انجام دهیم و به استان‌های همجوار اعلام می‌کنیم آمادگی لازم را در این زمینه داریم ، انشاالله که بتوانیم به استان‌های همجوار که نیازمند خدمات پیوند اطفال هستند نیز در چهارچوب تعرفه‌های دولتی ارائه خدمات نموده تا مسیری برای بهبود جامعه اسلامی ما باشد.