مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه گفت: بیش از ۲ هزار بازرسی و کنترل کیفیت کالاهای تحت پوشش استاندارد در بازار مصرف کرمانشاه طی سه ماهه اول سال جاری انجام شده است.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ حسین پور مدیر کل استاندارد استان با بیان این خبراظهار کرد: طرح اجرای هماهنگ استاندارد(طرح طاها) به عنوان یکی از طرح‌های راهبردی سازمان ملی استانداردایران با هدف حفظ سلامت و ایمنی جامعه، حمایت از حقوق مصرف کنندگان، اعتمادسازی و توجه عموم به علامت استاندارد در راستای جلوگیری از عرضه کالاهای فاقد علامت استاندارد در استان اجرا می‌شود.
وی افزود: در این طرح، نظارت بر کالاهای مشمول مقررات استاندارد اجباری در همه واحدهای صنفی عرضه کننده مواد غذایی و کشاورزی؛صنایع برق والکترونیک، مصالح ساختمانی، عیارمصنوعات طلا. شیمی و پتروشیمی و مهندسی پزشکی و… در چند مرحله از سوی بازرسان به انجام می رسد.
حسین پور ادامه داد: در سه ماهه اول از مجموع ۲۲۴۴بازرسی از فروشگاهها و واحدهای صنفی بازار استان،تعداد ۲۶۳مورد کالای فاقد علامت استاندارد و فاقد کد ده رقمی استاندارد شناسایی گردید که ضمن تعهد از واحد صنفی مربوطه، جهت عودت و عدم تکرار فروش اینگونه اجناس، اقدام شده است و همچنین تعداد ۸۳ کالای مشکوک به جعل علامت استاندارد شامل فرآورده رنگ ،سیم وکابل ،محافظ برق ،صنایع غذایی و و صنایع شیمیایی کشف گردیده که که جهت استعلام از استانهای محل تولید در حال بررسی است .
و ی افزود ، همچنین به منظور ارزیابی کیفیت کالاهای مصرفی وجلوگیری از تولید وعرضه محصولات بی کیفیت، طی این مدت تعداد ۷۴ قلم کالا توسط بازرسان اداره کل به نیابت از مردم، کالاهای موردنظر که عمدتا سلامت محور هستند با هزینه داخلی سازمان از بازار مصرف خریداری و جهت تطبیق با استانداردهای مربوطه درآزمایشگاه موردآزمون‌ قرار میگیرد که در صورت مشاهده هر گونه عدم انطباق درکالا، ضمن جمع آوری و امحاء کالای معیوب به جهت حمایت از حقوق مصرف کننده، با تولیدکنندگان ومتخلفین از قوانین استاندارد برخورد قانونی و قضایی خواهد شد..
وی در پایان تصریح کرد: مردم عزیز جهت اطلاع از اصالت و اعتبار محصولات دارای نشان استاندارد، می‌توانند کد ده رقمی ذیل نشان استاندارد محصول را به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال کنند تا در کسری از زمان از مشخصات واحد تولیدی و اصالت فرآورده مذکور اطلاع حاصل نمایند.