انتقاد رئیس اتاق کرمانشاه از نبود رویه خاص بین بانک‌ها در زمینه نحوه پرداخت تسهیلات به فعالان اقتصادی

  پرینت
شناسه خبر : 18112 | تاریخ انتشار : 27 شهریور 1400 - 22:05 |
رئیس اتاق کرمانشاه از نبود رویه خاص بین بانک‌ها در زمینه نحوه پرداخت تسهیلات به فعالان اقتصادی انتقاد کرد.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ کیوان کاشفی در جلسه هفتاد و دوم شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه که امروز (۲۷شهریور) برگزار شد، با بیان اینکه مسائل بانکی یکی از مهمترین عوامل موثر بر نامناسب بودن فضای کسب و کار است، افزود: یکی از پرتکرارترین مشکلاتی که فعالان اقتصادی در جلسات ستاد تسهیل، اقتصاد مقاومتی و … مطرح می‌کنند در همه بخش‌های صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات مربوط به مسائل بانکی است.

وی اضافه کرد: در این بین چند مورد اصلی وجود دارد که اگر آنها را مرتفع کنیم هم بهبود فضای کسب و کار را شاهدیم و هم مشکلات بانکی فراوانی کمتری در جلسات اقتصادی خواهد داشت.

عضو هیات رییسه اتاق ایران نبود رویه خاص در زمینه پرداخت تسهیلات در بانک‌های مختلف را از مهمترین مشکلات بانکی فعالان بخش خصوصی دانست و عنوان کرد: اگرچه برای ارائه تسهیلات، یک متقاضی باید بیش از ۴۰ چک لیست را طی کند اما بین همین موارد در بانک‌های مختلف و حتی برای متقاضیان تفاوت وجود دارد.

کاشفی معتقد است این تضاد در آیین نامه‌های پرداخت تسهیلات، باعث شده کار برای بخش خصوصی در اقتصاد بانک محور کشور و استان دشوار شود.

مورد دیگری که کاشفی به آن اشاره کرد مشکلات ارزش‌گذاری وثایق بانکی از سوی کارشناسان بانک‌ها بود و یادآور شد: لازم است تنها درصورتیکه متقاضی درخواست دارد، ارزش‌گذاری از سوی کانون کارشناسان دادگستری صورت گیرد.

کاشفی ادامه داد: به علاوه برخی از کسانیکه تسهیلات بانکی گرفتند و بعد از مدتی تقاضای ارزیابی مجدد وثایق و آزادسازی مازاد آن را دارند با مشکل جدی مواجه می‌شوند.

وی افزود: معضل دیگر این است که بانک‌ها محل اجرای طرح را به عنوان وثیقه نمی‌پذیرند که این امر مختص به کرمانشاه نیست و اگر در داخل استان قابل حل نباشد تلاش می‌کنیم با پیگیری از شورای گفت‌وگوی ملی برای حل آن مصوبه ملی بگیریم.

رئیس اتاق کرمانشاه مشکل بانکی دیگری که فعالین اقتصادی با آن مواجهند را کوتاه بودن دوره بازپرداخت تسهیلات سرمایه در گردش دانست که گاهی شش ماه یکبار یا حتی ماهیانه باید تسویه شود و عنوان کرد: تقاضا داریم دوره بازپرداخت حداقل یکساله باشد و دو تا سه ساله شدن آن را نیز از طریق شورای گفت‌وگوی ملی پیگیری خواهیم کرد.

رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه از عملکرد چهار ساله شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه یاد کرد و ادامه داد: در این مدت ۴۹ جلسه با ۳۰۸ مصوبه داشتیم که ۴۲ مصوبه آن ملی بوده است.

به گفته کاشفی، رتبه میانگین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه در این چهار سال ۸.۵ در کشور بوده است.

اخبار مشابه
طرح ۱۴ پرونده در اولین کمیسیون ماده ۴۲ سال جاری در استاندارد کرمانشاه 
مصارف آب های زیرزمینی باید نسبت به منابع آب های سطحی کاهش یابد
رتبه اول کرمانشاه در انسداد چاه های غیرمجاز آب در کشور
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.