مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه گفت: هر چند میزان اهداء خون در استان کرمانشاه در ۷ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷.۶ درصد افزایش داشته، اما نیاز مراکز درمانی استان به فراورده‌های خونی امسال ۳۰ درصد بیشتر شده است.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ صالحی فر مدیرکل انتقال خون استان اظهار داشت: با توجه به اینکه در ماه‌های گذشته بدلیل بیماری کرونا تعداد زیادی از اعمال الکتیو در مراکز درمانی استان به تعویق افتاده بود، این عمل‌ها هم اکنون با تراکم بیشتری انجام می‌شود که همین موضوع باعث شده امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیاز مراکز درمانی استان به فراورده‌های خونی بیش از ۳۰ درصد افزایش یابد.

صالحی فر با بیان اینکه هم اکنون به همه‌ی گروه‌های خونی نیازمندیم، افزود: بخصوص در تامین فراورده پلاکت با توجه به عمر کوتاه ۳ روزه‌ای که دارد، بیشترین چالش را داریم.

وی خاطرنشان کرد: روزانه حدود ۲۰۰ واحد خون در ۲۵ مرکز درمان استان درخواست می‌شود که تامین این میزان واحد خون نیازمند مراجعه روزانه حدود ۲۵۰ نفر برای اهداء خون است تا بتوانیم علاوه بر تامین نیاز روزانه، میزان ذخایر خونی را برای اتفاقات غیر منتظره نیز در حد قابل قبولی حفظ کنیم.

لازم به ذکر است افراد ۱۸ تا ۶۰ سال فاقد بیماری زمینه‌ای و افراد بالای ۶۰ سال با تایید پزشک معتمد مراکز خون گیری می‌توانند برای اهدا خون اقدام کنند.