استفاده از ظرفیت بسیج برای حل مشکلات فعالین اقتصادی

  پرینت
شناسه خبر : 24816 | تاریخ انتشار : 27 تیر 1402 - 11:15 |
نشست فعالین اقتصادی کرمانشاه با رئیس بسیج اصناف ، بازاریان و فعالین اقتصادی کشور با حضور نائب رئیس و دبیر اتاق کرمانشاه و جمعی از بازاریان و تجار و تولیدکنندگان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش نسیم کرمانشاه، بابک ترابی نائب رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه  در این نشست با اشاره به سالگرد تاسیس دفتر بسیج تجار و بازرگانان در کرمانشاه، گفت: پنجمین استانی بودیم که این دفتر را راه‌اندازی کردیم و در مدت یکسال اخیر فعالیت بسیج اصناف و بازرگانان کمک بسیاری به حل مشکلات فعالین اقتصادی کرده است.

وی جلوگیری از رکود واحدها و یا کمک به فعالیت مجدد واحدهای راکد، کمک به واحدهایی که در پیچ و خم بروکراسی اداری گرفتار بودند و … را از جمله این موارد برشمرد و اظهار کرد:  با کمک دفتر بسیج تجار  و بازرگانان در زمینه تعامل سازنده با کشورهای همسایه نیز اتفاقات مثبتی رخ داده است.

کرمی  رئیس دفتر بسیج تجار و بازرگانان کرمانشاه نیز اشاره‌ای به اقدامات صورت گرفته توسط این بخش طی یکسال اخیر داشت و انجام بیش از پنج هزار بازرسی در بازار  با همراهی بخش‌های دیگر را از جمله این اقدامات برشمرد.

وی با بیان اینکه در این یکسال تلاش کردیم بازرسی‌ها هدفمند شوند، گفت: کرمانشاه را به هشت منطقه تقسیم کردیم و هر بار گشت‌های ما به یک منطقه از شهر می‌روند.

کرمی ابراز امیدواری کرد با اقداماتی که انجام شده، عده‌ای سودجو که قصد ایجاد التهاب در بازار را دارند، احساس ناامنی کنند.

رضا سلیم ساسانی رئیس اتاق اصناف کرمانشاه نیز با بیان اینکه کرمانشاه سابقه برگزاری نمایشگاه‌های خوبی از توانمندی‌های استان در عراق دارد و در سال‌های گذشته نمایشگاهی از این دست در سلیمانیه برگزار شده، گفت: اکنون نیز تقاضا داریم مجوز برپایی یک نمایشگاه در هر نقطه‌ای از کشور عراق از سوی سازمان توسعه تجارت صادر شود.

وی ادامه داد: البته با شرایط کنونی هزینه شرکت در نمایشگاه‌ها بسیار زیاد است و تقاضا داریم یارانه‌ای هم به این منظور به شرکت‌ها و واحدها اختصاص یابد تا مشوقی برای حضور آنها در نمایشگاه باشد.

رئیس اتاق اصناف کرمانشاه همچنین اشاره‌ای هم به نظارت بر بازار داشت و تاکید کرد: اگرچه نظارت بر واحدهای خرده فروشی نیز باید صورت بگیرد اما این نظارت‌ها نباید صرفا بر واحدهای صنفی متمرکز باشد بلکه لازم است از واحدهای بزرگتر و تولیدی کلان نیز بازرسی به عمل آید.

موضوع دیگری که سلیم ساسانی به آن اشاره کرد تاثیر محدودیت پروازهای فرودگاه کرمانشاه بر فعالیت‌های تجاری بود و گفت: زمانی در فرودگاه روزانه هشت تا ۱۰ پرواز به تهران، مشهد، شیراز و حتی عراق داشتیم اما اکنون تعداد پروازها بسیار کاهش یافته است.

وی معتقد است این روند بر تردد تجار و فعالیت های اقتصادی استان بسیار اثرگذار شده و باید هرچه زودتر فکری به حال آن کرد.

مجتبی صفایی نایب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه نیز در این نشست از سبقه طولانی بسیج اصناف یاد کرد و گفت: اصناف سهام داران انقلاب هستند و این موضوع را همواره ثابت کردند.

وی همچنین از نقش مهم بسیج اصناف در هدفمند کردن بازرسی‌ها که تکثر آن موجب نارضایتی شده بود نیز خبر داد.

غلامرضا حسن‌پور رئیس بسیج اصناف و بازاریان کشور نیز ابتدا اشاره‌ای به ظرفیت‌های اقتصادی ایران داشت و با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور تنها صادرات نفس ما را باز می‌کند، گفت: اما متاسفانه آنطور که باید از ظرفیت‌های صادراتی استفاده نکردیم.

وی با اشاره به وجود حدود ۶۰۰ هزار واحد صنفی تولیدی در کشور، خاطرنشان کرد: این واحدها در کنار واحدهای بزرگ می‌توانند سهم قابل توجهی از تامین نیاز بازارهای همسایه را بر عهده بگیرند اما از ظرفیت آنها نیز استفاده نشده است.

حسن پور از جمعیت حدود ۶۰۰ میلیون نفری ۱۵ کشور همسایه ایران یاد کرد که با حجم واردات سالانه ۱۶۵۵ میلیارد دلار بازاری قابل توجه در اطراف ایران ایجاد کردند و افزود: سهم ایران با اینهمه توانمندی اقتصادی از این بازارهای صادراتی باید حدود ۲۸۱ میلیارد دلار یعنی نزدیک به ۱۷ درصد باشد.

رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالین اقتصادی کشور  عنوان کرد: در حال حاضر با صادرات سالانه ۳۷ میلیارد دلار، تنها سهم دو درصدی از تامین نیاز واردات کشورهای همسایه را داریم و ۱۵ درصد عقب هستیم.

حسن‌پور عراق را یکی از مهمترین شرکای تجاری ایران برشمرد که دروازه ورود به سوریه، اتحادیه عرب و کشورهای دیگر هم هست و گفت: اگرچه جمعیت عراق هم اکنون حدود ۴۲ میلیون نفر است اما تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ با جمعیت ۸۰ میلیون در این کشور مواجه باشیم که بازار قابل توجهی در اختیار ما قرار می‌دهد.

وی رقم واردات غیرنفتی عراق در سال ۲۰۲۲ را حدود ۵۶ میلیارد دلار اعلام کرد که سهم ایران از این رقم تنها ۶.۴  میلیارد دلار معادل یازده درصد است و گفت: از این میزان صادرات نیز ۶۰ درصد آن به اقلیم می‌رود و  برخی از مناطق عراق از جمله جنوب این کشور و بغداد خالی از جنس ایرانی است.

رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالین اقتصادی کشور با اشاره به رقم قابل توجه اقتصاد عراق که بودجه سالانه آن حدود ۱۵۳ میلیارد دلار است، تاکید کرد: عراق بنا دارد تا پایان سال ۲۰۳۵  حدود ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی نیز جذب کند که باید از این ظرفیت هم استفاده کنیم.

حسن پور به بیان عواملی پرداخت که باعث شده حضور ایران در عراق آنطور که باید پررنگ نباشد و عدم آشنایی تجار دو طرف با یکدیگر و با ظرفیت‌هایی که در هر دو کشور وجود دارد را  یکی از مهمترین این عوامل دانست و گفت: از سوی دیگر کم‌کاری هر دو بخش خصوصی و دولتی نیز مشهود است.

وی با بیان اینکه مجموع کارشناسان و رایزن‌های اقتصادی ایران در عراق با ۱۸ استان تنها هشت نفر است، تاکید کرد: اما ترکیه تنها در بغداد ۲۱ کارشناس اقتصادی دارد.

رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالین اقتصادی کشور مشکلات دیگری از جمله رفع تعهدات ارزی و ضعف دیپلماسی را نیز از دیگر چالش های پیش روی تجارت با عراق برشمرد و یادآوری کرد: باید کالاهای صادراتی را نیز که اکنون عمدتا شامل سه کالای اصلی فولاد، سرامیک و تره بار است را تنوع ببخشیم.

حسن پور حرکت به سمت سرمایه گذاری و تولید مشترک با عراق را نیز ضروری دانست و اضافه کرد: یکی از مهمترین ظرفیت های تعاملات اقتصادی با عراق کشت فراسرزمینی در این کشور است.

وی تاکید کرد: استان کرمانشاه نیز با داشتن حدود ۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق می تواند سهم بسزایی از تجارت با این کشور را به خود اختصاص دهد.

رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالین اقتصادی کشور سپس از لزوم تمرکز بر سایر کشورهای همسایه خصوصا سوریه و روسیه نیز تاکید کرد.

وی در ادامه از نقش بسیج اصناف و فعالین اقتصادی به عنوان یک تسهیل‌گر برای فعالیت‌های اقتصادی و تجاری یاد کرد و ادامه داد: هدف ما مین زدایی از مسیر کار فعالین اقتصادی است بدون اینکه منافعی داشته باشیم.

رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالین اقتصادی کشور اظهار کرد: به علاوه تلاش می‌کنیم بلندگوی فعالین اقتصادی در بیان مشکلات باشیم تا در عین حفظ منافع ملی به عنوان اولویت اول،  سودی هم عاید فعالین اقتصادی شود.

اخبار مشابه
پاداش ۳۰ میلیون ریالی نیروهای شرکت بازیافت شهرداری کرمانشاه فردا پرداخت می شود
بررسی موانع سد شرفشاه سومار در شرکت آب منطقه ای کرمانشاه
دیدار شهردار و مدیران شهرداری کرمانشاه با فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) 
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.