با گسترش فناوری‌های رمزنگاری و بلاکچین، استخراج رمزارز‌ها به عنوان یک فعالیت پرطرفدار، از پدیده‌هایی است که در دهه گذشته به طور قابل توجهی رشد کرده است، اما متأسفانه در برخی موارد، این فعالیت به صورت غیرقانونی و بدون رعایت قوانین انجام می‌شود.


مزارع غیرقانونی استخراج رمزارز که به طور گسترده در گوشه و کنار کشور تشکیل می‌شود، علاوه بر مشکلات حقوقی و امنیتی، برای پایداری شبکه برق نیز تهدید جدی به شمار می‌آید.
استخراج رمزارزها نیازمند مصرف برق بسیار زیادی است. در این میان، افرادی که به صورت غیرقانونی مزارع استخراج رمزارز تشکیل می‌دهند، از تعداد زیادی دستگاه ماینر استفاده کرده که برق بسیار زیادی را مصرف می‌کنند. این مصرف بالا، برای شبکه برق شهری قابل توجه است و در نتیجه، با فشار وارده، پایداری آن را بر هم می‌زند.
مزارع غیرقانونی استخراج رمزارز به ۲ روش اصلی به پایداری سیستم برق شهری آسیب می‌رسانند:
۱٫ افزایش بار برق: استفاده بیش از حد از برق در مزارع استخراج رمزارز موجب افزایش بار برق در سیستم شبکه می‌شود. این افزایش ناگهانی بار برق، می‌تواند منجر به بارشدگی سیستم برق شهری و خرابی تجهیزات شبکه شود. درضمن، این وضعیت، افزایش تلفات برق و ایجاد اختلال در تامین برق موردنیاز سایر صنایع و خانه‌ها را در پی خواهد داشت.
۲٫ عدم تعادل بار: در سیستم برق، تعادل بار برقی بسیار مهم است. با افزایش استخراج غیرقانونی رمزارز و مصرف زیاد برق توسط این مزارع، تعادل بار در شبکه برق به ویژه در زمان‌های پرباری مختل می‌شود. این امر می‌تواند باعث افزایش ریزش برق و اختلالات زیادی در سیستم برق شهری شده و در نهایت منجر به خرابیهای جدی تجهیزات شبکه شود.
بنابراین، لازم است دستگاه‌های مسوول در کنار شرکت‌های برق و با رعایت قوانین مربوطه، به صورت جدی و مؤثر علیه مزرعه‌های غیرقانونی استخراج رمزارز، اقدام کنند.
درضمن نباید از نظر دور کرد که توسعه فناوری‌های بهینه‌سازی مصرف برق در مزرعه‌های استخراج رمزارز و افزایش ظرفیت و انعطاف‌پذیری سیستم برق شهری می‌تواند به پایداری و امنیت شبکه برق شهرها کمک کند.
در نهایت، آگاهی عمومی درباره این مسئله نیز بسیار حائز اهمیت است. آشنایی با مخاطرات و تأثیرات استخراج غیرقانونی رمزارز بر سیستم برق شهری، باعث می‌شود تا افراد به طور کلی از مشارکت در این فعالیت‌ها خودداری کنند و به جای آن، به روش‌های قانونی و پایدار برای استخراج رمزارز متوسل شوند.

 

  • نویسنده : محسن عباسپور مدیر روابط عمومی برق منطقه‌ای کرمان