رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان کرمانشاه با اعلام اینکه کشاورزی یکی از محورهای اصلی ومهم توسعه استان محسوب می شود، گفت: بیش از ۹ هزار دانش‌آموخته رشته‌های زیر شاخه کشاورزی در استان به عنوان نیروهایی مجهز به دانش روز، مهارت و تجربه آماده همکاری به منظور توسعه بخش کشاورزی استان هستند.

به گزارش نسیم کرمانشاه به نقل از ایرنا، «ایرج بهرامی» با اشاره به ظرفیت های کشاورزی در سطح استان تاکید کرد که این بخش می تواند کمک شایانی به حل معضل بیکاری در کرمانشاه داشته باشد.

وی به وجود ۹۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در این استان اشاره کرد و گفت که در قبال هر ۱۰۰ هکتار زمین کشاورزی یک متخصص حوزه کشاورزی و عضو نظام مهندسی کشاورزی در استان وجود دارد.

به گفته رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی کرمانشاه ۲۴۰ هزار بهره بردار حوزه کشاورزی در کرمانشاه وجود دارد که در کنار هر ۲۵ نفر از آنان یک متخصص حوزه کشاورزی می تواند نقش آفرینی کند.

بهرامی با اشاره به اینکه اکنون هزار نفر از اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی کرمانشاه می توانند خدمات پیمانکاری را ارائه دهند، گفت: به دنبال این هستیم که تمام اعضای سازمان این مجوز را دریافت کنند.

به گفته وی از آمار بیش از ۹ هزار نفری اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی کرمانشاه چهار هزار و ۶۰۰ نفر خود را متقاضی کار معرفی کرده اند.

 

به دنبال ارتباط بین دانشگاه و بخش کشاورزی هستیم

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه بازار کار برای متخصصان کشاورزی در این استان بیشتر از دیگر نقاط کشور است، گفت: آمارها نشان می دهد که تنها ۲۰ درصد دانش‌آموختگان دانشگاهی مهارت کافی برای ورود به حوزه کشاورزی را دارند و مابقی نیازمند تجربه هستند.

بهرامی تصریح کرد: ما در سازمان به دنبال این هستیم که دانشگاه را به حوزه کشاورزی و زیر شاخه های آن و حتی صنایع مربوطه متصل کنیم.

وی هچنین به آمار مراکز خدمات غیر دولتی حوزه کشاورزی در سطح استان اشاره کرد و گفت: اکنون ۲۳۱ مرکز مرکز غیر دولتی خدمات کشاورزی در استان داریم که ۶۴ مورد از آنها چند منظوره هستند.

به گفته رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی کرمانشاه بر اساس برنامه ریزی های کشوری باید یک مرکز در هر دهستان استان مستقر باشد که این آمار در کرمانشاه حتی به بیش از یک مرکز در دهستان ها می رسد.

بهرامی توضیح داد: این مراکز غیر دولتی علاوه بر ارائه خدمات حوزه مهندسی کشاورزی روند توزیع سموم و نهاده های دامی را نیز در بین کشاورزان انجام می دهند.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود بر لزوم اصلاح روند کشاورزی سنتی در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: سازمان جهاد کشاورزی به عنوان متولی امر خدمات قابل ارائه ای در بخش های مختلف به ما واگذار کند تا نیروهای آماده کار را معرفی کنیم.

رییس سازمان نظام کشاورزی استان کرمانشاه در بخش پایانی سخنانش از رسانه ها به عنوان یکی از مهمترین و موثرترین حلقه ها و پل های ارتباطی بین مسوولان و جامعه نام برد و گفت: در دنیای امروز نقش رسانه ها در اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی بر کسی پوشیده نیست.

بهرامی رسانه های رسمی از جمله خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) را در این میان به دلیل اعتبار، پیشینه قوی تاریخی، نفوذ و گستردگی شبکه ای و سرعت و کیفیت اخبار از جمله رسانه های تاثیرگذار در کشور دانست و افزود: انتظار ما از ایرنا این است که نقش پل ارتباطی بین سازمان نظام مهندسی و جامعه بخصوص بهره برداران بخش کشاورزی را ایفا کند.

رییس سازمان نظام کشاورزی استان کرمانشاه همچنین خواستار افزایش و ارتقای سطح همکاری های سازمان نظام مهندسی و ایرنا شد و گفت: این همکاری ها در گذشته وجود داشته اما امروز به دلیل نیاز به اطلاع رسانی و فرهنگ سازی درخواست داریم که بهتر و بیشتر شود.

وی آمادگی مجموعه سازمان نظام مهندسی برای برگزاری میزگردها و مصاحبه های تخصصی با کارشناسان و صاحب نظران حوزه کشاورزی استان را اعلام کرد و گفت: ما می‌خواهیم مطالب تخصصی و به روز از وضعیت کشاورزی استان را از طریق رسانه ها و به ویژه ایرنا به اطلاع افکار عمومی برسانیم.

۹ هزار دانش‌آموخته دانشگاهی آماده همکاری برای توسعه کشاورزی کرمانشاه هستند

 

فعالیت ۱۲۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی استان

استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

در این استان چهار میلیون و ۶۵۰ واحد دامی و بیش از یک هزار و ۳۳۳ واحد دامپروری صنعتی شامل ۷۰۰ واحد مرغداری گوشتی صنعتی، ۱۷۶ واحد گاوداری شیری، ۱۸۱ واحد پرواربندی گوساله و ۲۱۹ واحد پرواربندی بره فعال است.

در این استان همچنین ۲۴ واحد مرغداری تخمگذار، ۱۳ واحد پرورش بوقلمون صنعتی، ۹ واحد مرغ مادر گوشتی، چهار واحد جوجه کشی، ۲ واحد مرکز پرندگان زینتی، پنج واحد پرورش شترمرغ و بیش از ۳۰۹ هزار کلنی زنبور عسل و سایر واحدهای بخش روستایی و عشایری وجود دارد.

در کرمانشاه سالانه بیش از ۴۵۱ هزار تن انواع محصولات دامی شامل ۳۳۶ هزار تن شیرخام، ۳۶ هزار و ۳۰۰ تن گوشت قرمز، ۶۳ هزار و ۸۰۰ تن گوشت طیور، ۱۱ هزار و ۱۰۰ تن تخم مرغ و چهار هزار و ۸۳ تن عسل تولید می شود.