وظیفه من به عنوان یک فعال رسانه ای که به صورت تخصصی در حوزه ورزش فعالیت دارد این است که از کمبودها و نارسایی ها در کنار خدمت رسانی ها بگویم و حب و بغض شخصی خودم بر تحلیل ها و یادداشت هایم موثر واقع نشود. هر چند حتما سخت است، ولی باید تلاش کرد تا به سمت این مسیر پیش رفت.

 

کرمانشاه و مردمانش به علت تنوع قومی و اقلیمی در بسیاری از جنبه ها توان برند شدن را داشته و دارد. و نمونه درخشان آن ورزش است . اما در ورزش مولفه های بسیاری در کنار فیزیک مناسب برای قهرمانی موثر است.

از آنجا که چند روزی است که جناب آقای سردار بهمن امیری مقدم به عنوان استاندار کرمانشاه منصوب شده لازم دانستم تا عوامل موثر بر ورزش استان را برای ایشان برشمرم باشد که مورد توجه دولتمرد شماره یک استان قرار گیرد و در راه اعتلای ورزش شانه به شانه دیگر فاکتورهای پیشرفت در استان گام بردارد.

کرمانشاه استانی است که با وجود اینکه استانی بالقوه ثروتمند است ولی به دلایل مختلف که در این یادداشت نمی توان به ان پرداخت هم اکنون جزو استانی پیشرو در فقر و بیکاری است که همین فقر باعث شده که فرصت های چندانی برای جوانان استان و افراد مستعد در ورزش قهرمانی باقی نماند.

عدم توان و یا شاید تمایل به حمایت از قهرمانان مشکل دیگری در تمام رشته های ورزشی است. عدم تمایل حضور اسپانسر ها و البته ضعف در جذب و حفظ تامین کنندگان مالی یکی دیگر از چالش های ورزش استان است.و اگر به این موضوع تمرکز گرایی امکانات ورزشی در نقاط محدود شهر کرمانشاه به عنوان شهری که نصف جمعیت استان را در خود جای داده و عدم امنیت شغلی مربیان رشته های مختلف بسته ای را به وجود می آورد که حتما نیازمند یک همگرایی، همراهی و البته دلسوزی و تلاش برای ایجاد بستری مناسب برای ورزش کرمانشاه است.

با بررسی مختصری در احوالات استان های که در ورزش پیشرفت های چشمگیری در رشته های مختلف داشته اند می بینید که این استان از حداقل یکی و دو تیم بزرگ ورزشی در قالب باشگاه های ورزشی برخوردار هستند. سپاهان و ذوب آهن در اصفهان، ملوان در مازندران، مس در کرمان و … وجود این باشگاه های ورزشی علاوه بر ایجاد شور نشات برای جوانان به رشد نه تنها در فوتبال بلکه در کنارش ورزش های دیگر هم توسعه پیدا کرده اند.ولی کرمانشاه خالی از این فرصت است!

البته نه اینکه نباشد هست منتها در یک حق خوری آشکار توسط فدراسیون فوتبال ۶ سال پیش از لیگ دسته یک کنار گذاشته شد و علی رغم شکایت ها و پیگیری ها و حتی رای دیوان عالی کشور به نفع تیم راهیان کرمانشاه این حق از مردم استان سلب شده است‌.

در این چند سال رسانه های استان بارها از این تضیع حق آشکار گفتند و استاندارهای سابق هم قول پیگیری دادند ولی گویا درب برای کرمانشاه بر همان پاشنه چرخید و با عوض شدن دو رییس فدراسیون فوتبال هم اما روئسای جدید هم گویا بدون توجه به این حق پایمال شده فقط سکوت کردند.

اما امروز شاید یکی از مهمترین چالش های فرا روی ورزش کرمانشاه مسئله راهیان است که شاید با رایزنی ها و پیگیری هایتان راهی برای راهیان پیدا کردید‌

  • نویسنده : حامد مهدوی چشمه گچی