مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه از آغاز ثبت نام بیستمین دوره مسابقات المپیاد ملی مهارت خبر داد.

 

به گزارش نسیم کرمانشاه، یاور محمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه با اعلام این خبر افزود : در راستای تربیت نیروی انسانی ماهر در کنار ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی و ایجاد نشاط و انگیزه در جامعه با هدف شناسایی استعدادهای جوان در حوزه مهارت آموزی و معرفی به بازارکار، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور مسابقات ملی_مهارت را برگزار و برگزیدگان مرحله نهایی کشوری پس از طی اردوهای آمادگی به مسابقات جهانی مهارت که دو سال یک بار برگزار می‌گردد اعزام می شوند.

وی با اشاره به دوره قبل این مسابقات که با حضور ۱۳ هزار نفر از جوانان در کشور برگزار شد و ۹۹ نفر موفق به کسب مدال در رشته‌های مختلف شدند،گفت: در استان کرمانشاه نیز ۳۵۰ نفر در رشته های مختلف به رقابت پرداختند که در نهایت ۱۲ نفر با کسب حدنصاب امتیاز لازم به مرحله کشوری راه یافتند .

محمدی افزود: بیستمین دوره از این مسابقات با ۴۳ رشته و ۶ گروه تخصصی همراه شد و رشد ۳۰ درصدی در تعداد رشته ها را نسبت به سال قبل شاهد هستیم. در این دوره برای اولین بار ۸ رشته جدید اضافه شد که شامل تعمیر و نگهداری هواپیما، فناوری خودروهای ریلی، ‌ نانوایی نان‌های حجیم، خدمات رستوران داری و پذیرش هتل و آرایشگری مردانه، هنر بازی‌های سه بعدی رایانه‌ای، ساخت و ساز خشک و گچ کاری است و از جمله گروه‌های شرکت کننده نیز می‌توان به فناوری اطلاعات و ارتباطات، گروه خدمات اجتماعی، گروه فناوری ساخت، گروه هنرهای خلاق و مد و گروه فناوری و مهندسی ساخت اشاره کرد.
وی تصریح کرد: در حرفه‌های فناوری آب، ساخت و تولید تیمی، مگاترونیک، امنیت سایبری، پردازش ابری و تعمیر و نگهداری هواپیما، متولدین دوازدهم آذر ١٣٧٧ و در سایر رشته‌ها متولدین دوازدهم آذر ١٣٨٠  به بعد می توانند ثبت‌نام کنند.

مدیرکل آموزش فنی وحرفه‌ای استان کرمانشاه تصریح کرد: با توجه به اهمیت موضوع مسابقات، ثبت نام متقاضیان در بیستمین دوره از مسابقات #ملی_مهارت به شکل الکترونیکی و برخط است که از ۱۷ اردیبهشت ماه ‌آغاز شد و تا ۱۷ تیرماه از طریق تارنمای www.worldskills.ir ادامه دارد.

وی ادامه داد : مرحله شهرستانی این دوره از رقابت‌ها در هفته اول مرداد و همزمان با هفته #ملی_مهارت، مرحله استانی در هفته آخر شهریور ماه و مرحله کشوری به میزبانی ۶ استان کشور در نیمه دوم آذرماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه گفت : کسانی که در مسابقات ملی_مهارت شرکت می‌کنند باید دارای گواهینامه آموزش مهارت از سازمان آموزش فنی و حرفه ای باشند که این الزام برای اولین بار اتفاق می‌افتد و فارغ التحصیلان دانشگاه های فنی و حرفه ای، آزاد و هنرستان های فنی و حرفه‌ای و وزارت آموزش و پرورش می‌توانند در این دوره از مسابقات شرکت کنند.

وی در پایان افزود: افراد فاقد گواهینامه مهارت می‌توانند در آزمون ادواری سازمان شرکت و گواهینامه مهارت دریافت کنند و پس از آن در فرایند ثبت نام شرکت نمایند.