سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمانشاه از آغاز ثبت نام دانشگاه جامع علمی کاربردی کرمانشاه با ۴۸ رشته جدید خبر داد.

به گزارش نسیم کرمانشاه، دکتر سلیمان شفیعی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مهارت آموزی نوعی از آموزش عالی در جهان بوده که با تولد انقلاب صنعتی مبحث آموزش های مهارتی نیز شکل گرفت.

وی گفت: در دنیای امروز مهارت آموزی حجم زیادی از آموزش های کشورهای توسعه یافته را شکل می دهد به گونه ای که ۸۰ درصد امکانات آموزشی و فارغ التحصیلان در این کشورها متعلق به آموزش های مهارتی می باشد.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمانشاه بیان کرد: در کشور ما این آموزش ها با تاخیری بیشتری دنبال شد به طوری که طول عمر آموزش های مهارتی به چهل سال می رسد و هنوز این آموزش ها به جایگاه واقعی خود نرسیده است.

وی افزود: سه نهاد متولی آموزش های مهارتی در کشور بوده که متولی اصلی آنها این سه نهاد بوده و هدف توانمندسازی افراد در بخش های مختلف می باشد و دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز به دنبال ایجاد اشتغال از طریق مهارت آموزی است.

شفیعی ادامه داد: ثبت نام مجدد این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کاردانی از یکم تا چهارم شهریور ماه انجام می شود و تنوع تعداد رشته ها نسبت به دوره قبل افزایش چشمگیری داشته است.

وی گفت: در حال حاضر ۱۴۰ رشته در دانشگاه جامع علمی کاربردی تدریس می شود که ۷۵ رشته در مقطع کاردانی و ۶۵ رشته نیز در مقطع کارشناسی آموزش داده می شود و همچنین ۴۸ رشته جدید به رشته های قبلی اضافه شدند.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمانشاه تاکید داشت: در سال جاری ۸ هزار و ۶۷۶ نفر ظرفیت در دانشگاه موجود بوده که از این تعداد ۴ هزار ۵۶۰ نفر در مقطع کاردانی ۴ هزار و ۸۰ نفر نیز در مقطع کارشناسی پذیرش خواهند شد.

وی افزود: رشته های جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی مبتنی بر تقاضا و بر محور نیاز بازار کار بوده که با توجه به نیاز جامعه به اشتغال این رشته ها پایه گذاری شدند.

شفیعی به برخی از رشته های جدید این دانشگاه اشاره داشت که از جمله آنها می توان در حوزه ورزش؛ مربی گری آمادگی جسمانی، مربی گری بوکس، پرورش اندام، ورزش های رزمی، در حوزه فرهنگ و هنر نیز؛ هنرهای تجسمی گرایش عکاسی، طراحی گرافیک، مد و پوشاک، تصویر سازی، آهنگ سازی ایرانی، موسیقی، ساز کلاسیک و در حوزه گردشگری؛ نیز کاردانی و کارشناسی گردشگری را نام برد.

وی گفت: در زمینه صنایع دارویی نیز رشته هایی شامل؛ کاردانی صنایع دارویی فنی کنترل کیفیت و همچنین کنترل دارو و رشته های فناوری، توسعه وب، کارشناسی حرفه ای بورس، کاردانی کودک یاری و… جزو رشته های جدید این دانشگاه در دوره آتی است.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمانشاه بیان کرد: دوره های آموزشی کوتاه مدت با همکاری مدیران دستگاه های مرتبط با آموزش های مهارتی در دستور کار قرار گرفته که چهار دوره مصوب و در حال ثبت نام بوده که شامل تزریقات پانسمان، عدله اثبات دعوی، تحلیل سازه و اصول و مبانی کمپینگ برندینگ و بازاریابی می شود.

وی در ادامه در رابطه با جشنواره درون دانشگاهی حرکت اظهار داشت: این جشنواره با هدف جلب مشارکت دانشجویان برای فعالیت های گروهی خلاقانه و تقویت جایگاه دانشجویی بوده که بیشتر به شناسایی و معرفی انجمن های دانشجویی می پردازد.

شفیعی ادامه داد؛ دانشجویان با مراجعه به امور فرهنگی دانشگاه فعالیت های خود را در بازه زمانی ابتدای خرداد ۱۴۰۰ تا ابتدای خردادماه ۱۴۰۱ فعالیت ها و آثار خود را به سامانه ای که از طرف میزبان این جشنواره(استان قزوین) معرفی شده ارسال نمایند.

وی در پایان در رابطه با وام دانشجویی نیز بیان کرد: در هر مقطعی چهار بار وام دانشجویی به دانشجویان اعطا می شود که مبلغ این وام ها هر بار یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده که بازپرداخت آنها برای دانشجویان پس از پایان تحصیلات می باشد.

  • نویسنده : محمد فرجی