شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » ‍ آغاز برداشت چغندرقند از مزارع کرمانشاه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از آغاز برداشت  چغندر بهاره از مزارع  استان خبر داد و برآورد کرد امسال حدود ۶۰۰ هزار تن محصول در استان تولید شود.

به گزارش نسیم کرمانشاه نوربخش حاتمی سطح زیر کشت چغندرقند بهاره در استان کرمانشاه را ۸۵۰۰ هکتار اعلام و پیش بینی کرد: امسال مجموع تولید چغندرقند بهاره استان بین ۵۸۰ تا ۶۰۰ هزار تن باشد.

حاتمی متوسط عملکرد چغندرقند بهاره در استان را حدود ۷۰ تن در هکتار اعلام کرد و افزود: چغندرقند تولیدی در استان از مرغوبیت بالایی برخوردار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه در اغلب شهرستان ها کشت بهاره چغندرقند را داریم، گفت: شهرستانهای کنگاور، هرسین و اسلام آبادغرب بیشترین سطح زیر کشت چغندرقند را در استان دارند.

حاتمی با بیان اینکه هشت کارخانه قند شامل دو کارخانه قند اسلام آبادغرب و بیستون در استان و شش کارخانه قند خارج از استان کار فرآوری چغندرقند تولیدی در استان کرمانشاه را بر عهده دارند، ادامه داد: دو کارخانه قند داخل استان کرمانشاه ظرفیت فرآوری سالانه ۴۰۰ هزار تن چغندر قند را دارند و مابقی تولیدات استان برای فرآوری به دیگر استان ها فرستاده می شود.

حاتمی اشاره ای هم به مشکلات پیش آمده برای خرید محصول از چغندرکاران استان در سال های گذشته داشت و افزود: امسال با کاهش سطح زیر کشت چغندرقند امیدواریم مشکلی برای خرید محصول چغندرکاران پیش نیاید، هرچند برای حل اساسی این مشکل نیاز به احداث کارخانه قند سوم در استان داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه سپس فصل کاشت چغندر بهاره را اواخر اسفند و اوایل فروردین عنوان کرد و افزود: برداشت چغندر قند از مزارع استان کرمانشاه از نیمه دوم شهریور ماه آغاز شده و بین۱۰۰ تا ۱۲۰ روز ادامه پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه اشاره ای هم به برنامه استان برای توسعه کشت پاییزه چغندر قند داشت و افزود: سال گذشته ۲۲۳ هکتار چغندر قند پاییزه در مزارع مناطق گرمسیر استان کشت شده بوده که امسال بنا داریم این میزان را به ۶۰۰ هکتار برسانیم. 

حاتمی هدف از توسعه کشت پاییزه چغندر قند را علاوه بر استفاده از ظرفیت فرآوری کارخانه‌های قند استان در دیگر ایام سال، استفاده از آب باران برای این کشت با توجه به محدودیت منابع آبی عنوان کرد.

وی ادامه داد: کشت چغندر پاییزه از اوایل مهر ماه آغاز می شود و برداشت محصول نیز در اسفند ماه انجام می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در پایان گفت: امسال مجموع سطح زیر کشت چغندر بهاره و پاییزه در استان حدود ۹۰۰۰ هکتار و میزان کل تولید سالانه نیز بین ۶۲۰ تا ۶۳۰ هزار تن برآورد می شود.

Print Friendly, PDF & Email

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری نسیم کرمانشاه |