مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در نشست خبری با خبرنگاران استان کرمانشاه ضمن گرامیداشت روز دامپزشکی گفت: بیش از ۲۶۲۵ روستا در استان وجود دارد که از جمعیت ۲ میلیون نفری حدود ۵۰۰ هزار نفر از این جمعیت به پرورش دادم و طیور و… مشغول به فعالیت هستند. به گزارش نسیم کرمانشاه، امید حاج محمدی اظهار […]

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در نشست خبری با خبرنگاران استان کرمانشاه ضمن گرامیداشت روز دامپزشکی گفت: بیش از ۲۶۲۵ روستا در استان وجود دارد که از جمعیت ۲ میلیون نفری حدود ۵۰۰ هزار نفر از این جمعیت به پرورش دادم و طیور و… مشغول به فعالیت هستند.

به گزارش نسیم کرمانشاه، امید حاج محمدی اظهار کرد: بزرگترین صنعت بعد از حوزه نفت بخش طیور است که به دلیل چهار فصل بودن استان میتوان سبب اشتغالزایی تعداد کثیری شود.

وی به وضعیت موجود در حوزه دامپزشکی اشاره کرده و گفت: سالیانه بیش از ۴۲۶۹۰۴ تن تولیدات انواع محصولات دام و طیور و آبزی پروری داریم.

حاجی محمدی افزود: ۵۹‌ باب داروخانه دامپزشکی، ۶۰ مرکز درمانی مایه کوبی، ۱ مرکز مایه کوبی مستقل در استان کرمانشاه وجود دارد.

وی به وضعیت آزمایشگاه دامپزشکی در استان اشاره کرده و گفت : سه آزمایشگاه دامپزشکی در بخش خصوصی ، ۱۱ مرکز پخش دارویی و واکسن استانی و ۲ شرکت تولید‌ دارو و مکمل در استان وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: ۲۴ کارخانه خوراک دام و طیور و ۳ کشتارگاه صنعتی دام ، ۹ کشتارگاه صنعتی طیور و ۱۲ کشتارگاه سنتی دام در استان در حال فعالیت هستند.

امید حاجی محمدی به رتبه برتر استان کرمانشاه در تولید محصولات آبخیزداری در ماهیان گرم آبی اشاره کرد و گفت: در بین استان های بدون ساحل ماهیان سردآبی رتبه چهارم و در ماهیان گرم آبی رتبه اول در تولید را داریم.

وی گفت: بیش از ۶ میلیون و ۳۵۰ واکسیناسیون با ۲۰ عنوان در حوزه دام و طیور انجام شده است که در حوزه کنترل بیماری های استراتژیک این واکسیناسیون ها بصورت کاملا رایگان انجام شده است.

وی افزود: واکسیناسیون بیماری شاربن، بیماری آبله گوسفند و بز، لمپی اسکین (آبله گاوی)، سه مرحله واکسیناسیون بر علیه بیماری تب برفکی برای دام سنگین، مایه کوبی تب برفکی برای دامهای سبک، واکسیناسیون بروسلوز (تب مالت) انجام گرفته است . همچنین واکسیناسیون ها برای سه میلیون و نیم دام سبک و یکصد و پنجاه هزار رأس دام سنگین انجام می شود.

حاجی محمدی به تعداد بازدید های مراکز عرضه اشاره کرد و گفت: بیش از ۵۱۱۸۰ مورد با مقدار ۱۱۸۳۱۶ فرآورده ضبط شده است.

وی افزود: تعداد کشتارگاه های مجهز به پیش سرد پنج مورد است که با بالارفتن اسیدیته گوشت، میکروب های بیماری زای آن از بین رفته و در نتیجه گوشت سالم به مصرف کننده گان عرضه می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان افزود: در حال حاضر گوشت توزیعی در هشت شهرستان پس از پیش سرد وارد بازار می شود که این شهرستان ها عبارتند از صحنه، هرسین و کرمانشاه، سنقر و کنگاور که گوشت این سه شهرستان از کشتارگاه بیستون تامین میشود .شهرستان های پاوه، قصرشیرین و سرپل ذهاب که این دو از کشتارگاه سرپل ذهاب تامین می شوند.

وی با اشاره به واکسیناسیون دام های استان علیه بیماری های دامی توسط دامپزشکی اشاره کرد و گفت: واکسیناسیون دام علاوه بر تامین ایمنی شغلی برای دامداران، موجب تضمین سلامت این عزیزان از منظر بیماری های مشترک دام و انسان است.

امید حاجی محمدی گفت: کارشناسان دامپزشکی در کمترین زمان ممکن حدود ۴ ساعت می‌توانند آنفولانزا طیور را تشخیص دهند که این امر موجب شده که با سایر استان ها آموزش داده شود.

وی در پایان گفت: در تلاش هستیم که در زمان و مکان خود بهترین عملکرد و رضایت مندی مردم را داشته باشیم‌.