مدیرکل بحران استانداری کرمانشاه گفت: در ارزیابی های اولیه یک هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان خسارات ناشی از سیل به استان وارد شد. به گزارش نسیم کرمانشاه، جلیل بالایی در نشست خبری با خبرنگاران در مورد سیل اخیر اظهار داشت:در بحث سیل در بحبوحه وقوع آن ابتدا وضعیت را از طریق ماهواره های هواشناسی دریافت […]

مدیرکل بحران استانداری کرمانشاه گفت: در ارزیابی های اولیه یک هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان خسارات ناشی از سیل به استان وارد شد.

به گزارش نسیم کرمانشاه، جلیل بالایی در نشست خبری با خبرنگاران در مورد سیل اخیر اظهار داشت:در بحث سیل در بحبوحه وقوع آن ابتدا وضعیت را از طریق ماهواره های هواشناسی دریافت نموده و پس از تجزیه و تحلیل وضعیت را از طریق رسانه ها و تلویزیون در اختیار مردم قرار می دادیم.

وی گفت؛ در آستانه سیل وضعیت ورودی و خروجی سدها را به طور مستمر رصد می کردیم و قبل از وقوع سیل اگر دو اقدام مثبت را انجام نمی دادیم خسارات مالی سیل به مراتب از این میزان خسارت کنونی بیشتر بود.

مدیرکل بحران استانداری کرمانشاه ادامه داد: اقدام اول جابجایی و تخلیه کانکس های مناطق زلزله زده قبل از شروع بارش های سیل آسا بود که باعث شد خسارات سیل از این طریق بسیار کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: اقدام دوم نیز شامل لایروبی و پاکسازی مسیل هایی بود که از چند سال قبل مستعد ایجاد سیل بودند، از جمله این مسیل ها می توان مسیل تنگ کنشت و ورودی قره سو را نام برد که قبل از سیل عملیات پاکسازی در آنها صورت گرفت.

بالایی در مورد شناسایی نقاط سیل خیز نیز گفت؛ در زمان بارش ها تعداد ۱۳۴۵ مدرسه، مسجد و سالن ورزشی جهت اسکان مردم آماده سازی نمودیم که این مکان ها در اسکان اضطراری مردم در زمان وقوع سیل و پس از آن بسیار حائز اهمیت بود.

وی اظهار داشت: در ارزیابی اولیه ۱۵۶۰ میلیارد تومان خسارات ناشی از سیل به استان وارد شد که بیشترین خسارت ها به راه و شهرسازی، ابنیه و راه ها با ۴۶۰ میلیارد تومان خسارت بود و بخش کشاورزی نیز با ۳۶۰ میلیارد تومان از جمله بخش هایی بود که خسارت زیادی متحمل شد.

مدیرکل بحران استانداری در ادامه گفت: بعد از وقوع سیل در بحث بازسازی و نوسازی خسارات سیل اقداماتی در نظر گرفته شد و مقرر شد تمام ارزیابی ها و خسارت های ناشی از سیل از طریق سامانه سجاد شکل بگیرد که مدیران میزان و درصد خسارات سیل را در این سامانه وارد نموده تا اعتبارات کافی به آنها اختصاص یابد.

وی خاطر نشان کرد: در مجموع تا حال حاضر ۳۲۷ میلیارد تومان به استان اختصاص داده شده که این مقدار در سه بخش مسکن، کشاورزی و زیرساخت ها می باشد.

بالایی بیان داشت: در بخش مسکن در مجموع ۲۱۸۵ واحد تخریب شد و ۱۰۶۷ واحد نیز از سوی بنیاد مسکن به عنوان واحد تعمیری شناخته شد و دولت اعتبار لازم را برای ساخت و تعمیر این واحد ها اختصاص داد.

وی تاکید کرد: در مجموع در حوزه مسکن تاکنون ۴۲ میلیارد تومان برای ۶۵۰ واحد تخریبی و ۳۰۰ واحد تعمیری اختصاص یافته است که این اعتبار برای پرداخت به خسارت دیدگان در اختیار بانک ها قرار گرفته است‌.

این مسئوول ادامه داد: در بخش کشاورزی نیز دولت بیش از ۹۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت ناشی از سیل به استان کرمانشاه ابلاغ نمود و در همه واحدهای خسارت دیده ارزیابی صورت گرفت که مقرر شده در گام نخست ۵۰ درصد کمک های بلاعوض به خسارت دیدگان این بخش پرداخت کنیم.

وی افزود: ۸ هزار و ۱۲۸ کشاورز خسارت دیده مورد ارزیابی خسارت قرار گرفتند که این کشاورزان به بانک های عامل معرفی شده و تا تاریخ ۱۹ تیرماه حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از خسارات وارده به کشاورزان عزیز پرداخت شده است.

بالایی در بخش زیر ساخت ها نیز گفت: بیشترین خسارت به حوزه راه و شهرسازی و سپس وزارت نیرو وارد شد که در مجموع ۱۱۲ میلیارد تومان اعتبار تملک دارایی ها به استان ابلاغ شد.

وی در پایان اظهار داشت: شهرستان های کنگاور و سنقر بیشترین خسارت را در بخش مسکن و شهرستان های صحنه، هرسین، کنگاور و کرمانشاه نیز به ترتیب بیشترین خسارت را در بخش کشاورزی متحمل شدند.