محورهای ارتباطی از کلیدی ترین زیرساخت هایی است که علاوه بر فراهم آوردن انواع امکانات و دسترسی ها موجب رفاه بیشتر مردم و به تبع آن توسعه و پیشرفت در جوامع اجتماعی مختلف می شود. به گزارش نسیم کرمانشاه ، امروزه تعداد تصادفات جاده ای در کشور ما به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است، […]

محورهای ارتباطی از کلیدی ترین زیرساخت هایی است که علاوه بر فراهم آوردن انواع امکانات و دسترسی ها موجب رفاه بیشتر مردم و به تبع آن توسعه و پیشرفت در جوامع اجتماعی مختلف می شود.

به گزارش نسیم کرمانشاه ، امروزه تعداد تصادفات جاده ای در کشور ما به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است، بطوریکه خسارتهای جانی و مالی ناشی از این تصادفات که بر خانواده ها و دولت تحمیل می شود بسیار بالا بوده و عوامل موثری در بروز این حوادث دخیل هستند که از جمله آنها می توان به عامل انسان، وسیله نقلیه، عامل طبیعی و عامل راه اشاره داشت که هرکدام از این عوامل از محورهای مهم توسعه در این بخش می باشد.

اورامانات شامل چهار شهرستان پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی می باشد که دارای حدود ۲۲۳ هزار نفر جمعیت بوده. منطقه اورامانات به دلیل شرایط جغرافیایی و طبیعی مانند سایر مناطق استان کرمانشاه خطوط ریلی و دریایی و هوایی ندارد و تنها راه دسترسی به آن به صورت زمینی و از طریق جاده است که متاسفانه بیشتر جاده های این منطقه از وضعیت نامناسبی برخوردار می باشد.

از مشکلات جاده های این منطقه می توان به وجود شیب زیاد، پیچ های زیاد و عرض کم جاده، کیفیت پایین جاده، ضعف موارد ایمنی و آسفالت نامناسب اشاره داشت که متاسفانه حوادث ناگواری در این جاده ها اتفاق می افتد. هرچند وضعیت جاده های این منطقه نسبت به سال های گذشته پیشرفت محسوسی داشته اما باز هم ضعف ها و کاستی های زیادی را در این جاده ها شاهدیم.

این جاده ها علاوه بر این که مشکلاتی را برای مردم منطقه ایجاد نموده و رفت و آمد در برخی مناطق را با مشکل روبرو کرده است باعث عدم توسعه و پیشرفت نیز شده است بطوریکه که جاده های نامناسب این منطقه یکی از عوامل اصلی عدم توسعه در آنجا شده است. منطقه اورامانات با وجود طبیعت بکر و زیبا، جاذبه های طبیعی و تاریخی، یادمان های شهیدان دوران دفاع مقدس، بازارچه های مرزی و مراکز خرید می تواند به منطقه ای مستعد برای توسعه و پیشرفت تبدیل شود و به مقصد گردشگری غرب کشور تبدیل شود.

اما چرا بایستی جاده ها و راههای منتهی به این منطقه و اطراف آن چنین باشد که باعث عدم توسعه یافتگی منطقه شده و همچنین باعث شود که مسافران زیادی که از سرتاسر ایران به کرمانشاه می آیند به دلیل شرایط نامساعد راهها همگی نتوانند از زیبایی های منحصر بفرد اورامانات لذت ببرند و فقط تعدادی از آنها به منطقه سفر کنند. به نظر می رسد با وجود این جاده های نامناسب راه دور و درازی برای پیشرفت و توسعه در پیش داریم!!!

به منظور پیشرفت و توسعه این منطقه چاره ای جز ساخت و اصلاح جاده های این منطقه، متناسب با وضعیت جغرافیایی و طبیعی آن نبوده، راههایی که باریک و پرپیچ و خم بوده و با عریض تر کردن جاده تا حدی می توان بر این مشکل فائق آمد که همت و تلاش مسئولین را می طلبد. با شعار این مشکل حل نمی شود. همچنین نمی توان با اقدامات مقطعی و موردی این مشکل را رفع نمود.

این کار نیازمند برنامه ای مدون و میان مدت چند ساله است که ساختار راهها را توسعه داد و باید با تلاش و پشتکار مسئولان استانی و نمایندگان استان بودجه ای در خور توجه به این مقوله اختصاص یابد. به امید روزی که دیگر شاهد حوادث و تلفات رانندگی در جاده های اورامانات نباشیم.