معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در کرمانشاه از اعمال نشدن خاموشی برای مشترکینی که با برنامه‌های پاسخگویی بار همکاری کنند، خبر داد.

 

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ رخشانی‌مهر معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در جلسه هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای غرب و شرکت‌های توزیع نیروی برق استان‌های کرمانشاه، کردستان و ایلام که به منظور گذر از پیک بار سال ۱۴۰۰ در محل سالن جلسات برق غرب برگزار شد، گفت: امسال، تابستان بسیار سختی پیش رو داریم چرا که شاهد افت شدید ذخایر سدهای کشور به دلیل کاهش بارندگی‌ها وکمبود تولید نیروگاههای آبی و افزایش بیش از حد مصرف برق  بدلیل افزایش دما ی زود هنگام هوا هستیم.

وی افزود: امسال شاهد کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بارش‌ها هستیم که همین موضوع باعث شده تا به همین مقدار نیز از ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های برق‌آبی کاهش یابد.

مهندس رخشانی‌مهر با تأکید بر اینکه تابستان امسال بسیار سخت است، خاطرنشان ساخت: از هم اکنون در حال آماده شدن برای گذر از تابستان سخت امسال هستیم و برنامه‌ریزی‌ها به این منظور از سال گذشته انجام و پیش‌بینی‌ها براساس سنجش شاخص‌ها، صورت گرفته است.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با اشاره به این که یکی از برنامه‌های در دست اقدام ما مدیریت مصرف برق صنایع  می‌باشد، ابراز داشت: از دیگر برنامه‌ها، تعدیل روشنایی معابر و جاده‌های بین شهری است و  تعدیل روشنایی‌ها به معنی خاموش کردن همه روشنایی‌ها نیست و به طور مشخص در این طرح به دنبال یک درمیان کردن روشنایی‌ها هستیم.

وی همچنین به پتانسیل ادارات و دستگاه‌های دولتی در کاهش مصرف پرداخت و اظهار داشت: امسال برای نخستین بار، دستگاه‌های اداری موظف شده‌اند که برق مصرفی خود را در ساعات اداری ۵۰ درصد کاهش دهند و میزان مصرف برق خود را در ساعات غیراداری به ۱۰ درصد برسانند.

مهندس رخشانی‌مهر با اشاره به ضرورت مدیریت مصرف برق صنایع  و سایر برنامه‌هاو اقدامات برای گذر از پیک تابستان گفت: در مدیریت بار اضطراری مشترکینی که با برنامه‌های پاسخگویی بار همکاری کنند، در اولویت قطع برق و خاموشی قرار نمی‌گیرند.

وی ورود زودهنگام چاه‌های کشاورزی به مدار مصرف و افزایش مصرف برق صنایع را از دیگر دلایل بالا رفتن مصرف برق دانست و در عین حال تصریح کرد: در هر یک درجه افزایش دمای هوا، افزایش حداقل یک‌هزار مگاواتی مصرف برق را در کشور به دنبال دارد و در صورتی‌که مشترکان فقط دو نکته تنظیم درجه کولرهای گازی روی عدد ۲۴ و استفاده از دور کند کولرهای آبی را در نظر داشته باشند و به آن عمل کنند، مقدار قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در پایان به سایر راهکارهای مدیریت مصرف برق در تابستان پرداخت و گفت: استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعات گرم روز و بهره‌گیری از نور طبیعی روز به جای لامپ در ساعات اداری را از دیگر عوامل مهمی برشمردکه می‌تواند در کاهش مصرف برق بسیار مؤثر باشد.

گفتنی است در این جلسه مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای غرب و مدیران عامل شرکت‌های توزیع استان‌های کرمانشاه و کردستان و ایلام به تشریح برنامه‌ها و اقدامات خود برای گذر از پیک بار سال ۱۴۰۰ پرداختند.