رییس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: ۲۲۰۰ بنگاه معاملات ملکی در سطح استان فعالیت دارند که به زودی قراردادهای ملکی آنها الکترونیکی می شود به گزارش نسیم کرمانشاه، توسلی زاده در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: دلیل بسیاری از بی اعتمادی ها این است که هنوز نتوانستیم با مردم ارتباط سازنده ای برقرار کنیم و […]

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: ۲۲۰۰ بنگاه معاملات ملکی در سطح استان فعالیت دارند که به زودی قراردادهای ملکی آنها الکترونیکی می شود

به گزارش نسیم کرمانشاه، توسلی زاده در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: دلیل بسیاری از بی اعتمادی ها این است که هنوز نتوانستیم با مردم ارتباط سازنده ای برقرار کنیم و البته اینکه مسیر قانون با انتظارات مردم متفاوت است و نمی توانیم در بسیاری موارد مطابق با خواست مردم رفتار کنیم این بی اعتمادی را رقم زده است که لازم است انتظارات مردم در حد قانون پایین بیاید.

وی تصریح کرد: دادگستری باید کمترین نقش را در زندگی مردم داشته باشد چرا که این دستگاه محل حل و فصل اختلافات است و آرزوی ما این است که اختلافات توسط بزرگان، معتمدین، صنوف و … حل و فصل شود و دادگستری آخرین مرجع برای حل و فصل اختلافات باشد.

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: امروز سطح دعاوی در دادگستری بسیار بالاست و در بخش کیفری و حقوقی آمار ورودی پرونده ها بالا است که این امر یکی از معضلات در دادگستری محسوب می شود.

وی جمعیت کیفری بالای زندانهای استان را یکی دیگر از معضلات عنوان کرد و گفت: باید تلاش کنیم از ظرفیت جامعه برای حل و فصل اختلافات بیشتر استفاده کنیم.
رییس کل دادگستری استان کرمانشاه اظهار داشت: اختلافات فراوان بین مردم یکی از مسائلی است که بسیار آزار دهنده است و این اختلافات از بعد اقتصادی، اجتماعی،فرهنگی و … خسارت زیادی را به جامعه وارد می کند.

وی بیان داشت: اختلافات منابع اقتصادی جامعه را به هدر می‌دهد و نتیجه آن غیر از آزار دیدن طرف مقابل نیست و همچنین وقت و سرمایه زیادی را به هدر می دهد.

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه اظهار داشت: اختلاف فرهنگ جامعه را نیز به هم می‌زند چرا که اجازه نمی دهد افراد در کنار هم قرار بگیرند و همچنین به لحاظ ذهنی و روانی موجبات آزار و اذیت افراد را فراهم می کند و هیچ چیز بدتر از کدورت نیست.

وی گفت: اختلاف ذاتا ویرانگر است و باید قبل از تشکیل پرونده به دنبال حل و فصل آن باشیم و سازش بین طرفین دعوا را رقم بزنیم.

توسلی زاده حجم زیادی از پرونده های دادگستری را مربوط به اختلافات قومی و قبیله ای اعلام کرد و گفت: هرجرمی منشا آسیب اجتماعی دارد لذا باید تلاش کنیم آسیب‌ها را حل و فصل کنیم تا تبدیل به جرم نشود.

وی افزود: ما تمایل نداریم که هیچ متهم روانه زندان شود چرا که این امر باعث می‌شود خانواده‌های آنها دچار آسیب روحی و روانی شوند و با مشکل اقتصادی نیز مواجه شوند.

قاضی القضات کرمانشاه ادامه داد: البته تعدادی از عناوین مجرمانه از جمله قتل عمد، منازعات خیابانی، منازعات ای که از سلاح در آن استفاده می شود، آدم ربایی، قاچاق سلاح، قاچاق مشروبات الکلی، قاچاق مواد مخدر کلان، جرائم علیه نیروهای مسلح، تجاوز به اموال عمومی و اراضی و منابع ملی، سرقت ها و تجاوز به عنف برای ما مهم هستند و بنا داریم با شدت با آنها برخورد کنیم و همه دستگاه‌های کنترل جرم، نیروی انتظامی و… باید پای کار بیایند.

وی اظهار داشت: اگر به جایی برسیم که جرائم غیر از اینها را به سازش برسانیم بهترین جامعه را خواهیم داشت و به این ترتیب موجودی زندان‌ها به یک دهم خواهد رسید.

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه افزود: پایین بودن دانش حقوقی مردم یکی از دلایلی است که دعاوی حقوقی بالاست چرا که مردم احاطه به قوانین بخش حقوقی از جمله قانون مدنی، قوانین صنعت، معدن و… ندارند که همین زمینه زیان دیدم را برای آنها فراهم می کند.

وی  تعداد بنگاههای معاملات ملکی استان کرمانشاه را ۲۲۰۰ مورد عنوان کرد وگفت:  بیشتر کلاهبرداری ها توسط کسانی صورت می‌گیرد که جواز صنفی دارند.

این مسئول بیان داشت: با توجه به اینکه ۸۰ درصد روابط حقوقی مردم در بنگاه ها تنظیم می شود به دنبال این هستیم که قراردادها را الکترونیکی کنیم که دیگر مبحثی به عنوان انتقال مال غیر پیش نیاید و در این زمینه باید مردم نیز با ما همراهی و همدلی داشته باشند.

قاضی القضات کرمانشاه خاطرنشان کرد: گاهی مشاهده می شود که مردم در معاملات برگه سفیدی را امضا می‌کنند و همین مسئله مورد سوء استفاده طرف مقابل قرار می‌گیرد لذا مردم باید هوشیار باشند و قراردادهای حقوقی را طوری تنظیم کنند که دچار مشکل نشوند.

توسلی زاده گفت: امروزه بیش از ۲۷۰۰ عنوان کیفری داریم و این یعنی ما نتوانستیم مشکلات خود را به طور مسالمت آمیز حل و فصل کنیم لذا لازم است از این همه عناوین مجرمانه جرم‌زدایی شود.

وی با بیان اینکه هرچه پایبند به معیارهای دینی باشیم در همه حوزه‌ها اختلافات پایین خواهد آمد، بیان داشت: امروزه سه جرم از حمله جرایم علیه تمامیت جسمانی و سرقت و مواد مخدر در رده اول فراوانی قرار دارند.