معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه گفت: فرم های طرح ساماندهی معاملات املاک و مستغلات کشور در زمینه قرارداد بنگاه های املاک الزامی می شود. به گزارش نسیم کرمانشاه، دکتر مرادی فر در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت؛ مطالبه گری اقدامات پیشگیرانه از تمام ادارات دولتی و در هر نشستی باید مطالبه […]

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه گفت: فرم های طرح ساماندهی معاملات املاک و مستغلات کشور در زمینه قرارداد بنگاه های املاک الزامی می شود.

به گزارش نسیم کرمانشاه، دکتر مرادی فر در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت؛ مطالبه گری اقدامات پیشگیرانه از تمام ادارات دولتی و در هر نشستی باید مطالبه اصحاب رسانه باشد.

وی بیان داشت:بایستی توقع خود مراقبتی را در جامعه نهادینه کنیم تا فریب افراد سودجو را نخورند به طوری که هرجا منفعت نامتعارفی بود در پی آن نیز دامی گسترانده شده است و وقتی که بانک های ما سود خاصی را معین کرده اند اگر فردی پیدا شود و سودهای نامتعارفی پرداخت کند باید بدانیم که در زیر این اقدام حیله ای به کار برده شده است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه گفت: بایستی سطح آگاهی های جامعه را بالا برده و خط سیری ترسیم نماییم که اگر افراد جامعه این مسیر را طی نمایند کمترین آسیب را دریافت کنند.

وی ادامه داد: بزرگترین مشکل در بخش قراردادها بخصوص در بخش مسکن می باشد که با وجود اطلاع رسانی ها هنوز مردم از انجام معاملات رسمی گریزان می باشند و برای گریز از همگی این اقدامات و پرداخت هزینه های جزئی کل مال خود را به یکباره از دست می دهند.

مرادی فر گفت: اقداماتی در دستور کار دستگاه قضایی و معاونت پیشگیری از وقوع جرم قرار گرفته که سازوکاری فراهم شود که معاملات مسکن در دفاتر ثبت اسناد ثبت شود و فرم های طرح ساماندهی معاملات املاک و مستغلات کشور توسط کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اصناف از یک طرف و هیئت نظارت عالی وزارت صمت از سوی دیگر انجام شده است و از تاریخ ۹۸.۷.۱ کلیه بنگاه های کشور موظف به استفاده از این فرم می باشند.

معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه اظهار داشت: در این فرم قرارداد جای کارشناس حقوقی نیز گنجانده شده و به دنبال ایجاد شیوه ای نوین تر از قبل در رابطه با قراردادهای بنگاه های معاملات ملکی هستیم تا از وقوع تخلفات و جرم در این زمینه پیشگیری بعمل آید.

وی افزود: قانون پیش فروش آپارتمان ها در سال ۸۹ به وجود آمد و در سال ۹۳ این قانون تصویت شد اما مشکلاتی در این زمینه وجود دارد قانونگذار اعلام کرده که پیش فروش هر آپارتمان با سند رسمی باشد.

مرادی فر بیان داشت: با استفاده از دیده بانان پیشگیری از وقوع جرم می توان آمار فساد اداری را بسیار کاهش داد به طوری که در برخی از کشورهای اروپایی با استفاده از این ابزار آمار فساد اداری به صفر رسیده است.

وی تاکید داشت: سیاست دستگاه قضایی بر این استوار است که در زمینه مسکن و خودرو که از عوامل اصلی وقوع جرم می باشند ساماندهی و اطلاع رسانی مناسب صورت گیرد تا وقوع جرم کاهش یابد.

معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه در پایان بیان داشت: در زمینه طلاق ها نیز گفت: با توجه به بررسی های میدانی درصد کمی از طلاق ها به دلیل مشکلات اقتصادی بوده و دیگر عوامل تاثیرگذاری بیشتری در این زمینه دارند.