مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت:در سال جاری ۱۷ فقره آتش سوزی در سطح اراضی و منابع طبیعی استان کرمانشاه رخ داد که طی آن ۵۲ هکتار طعمه حریق شد. به گزارش نسیم کرمانشاه ان شاالله کولانی امروز دوشنبه در نشست شورای مدیریت بحران که در سالن تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: […]

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت:در سال جاری ۱۷ فقره آتش سوزی در سطح اراضی و منابع طبیعی استان کرمانشاه رخ داد که طی آن ۵۲ هکتار طعمه حریق شد.

به گزارش نسیم کرمانشاه ان شاالله کولانی امروز دوشنبه در نشست شورای مدیریت بحران که در سالن تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: در سال ۹۷ تعداد ۱۴ فقره آتش‌سوزی در استان کرمانشاه به وقوع پیوست که طی آن بیش از ۵۲ هکتار از عرصه های منابع طبیعی ملی دچار حریق سطحی شامل (مناطق سنگی، پوشش سطحی و مراتع) شده است.

وی بیان داشت: در سال جاری حریق های مهم به وقوع پیوسته در سطح اراضی و منابع طبیعی استان ۱۷ فقره بوده است که طی آن ۵۲ هکتار طعمه حریق شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: ۳ فقره از آتش سوزی ها مربوط به جنگل های طبیعی به مساحت ۱۲ هکتار، ۶ فقره مربوط به مراتع مشجر به مساحت ۱۶ هکتار و ۸ فقره مربوط به مراتع به مساحت ۲۴ هکتار بوده است.

وی بیان داشت: آتش سوزی های امسال بیشتر در ۳ شهرستان کرمانشاه، گیلانغرب و سرپل‌ذهاب رخ داده است.

کولانی تصریح کرد: از آنجا که اولویت اصلی ما حفظ و حراست از عرصه‌های جنگلی به خصوص جنگل‌های طبیعی استان است که هم از نظر احیا و هم از نظر مراقبت بسیار دشوار تر و پر اهمیت تر نسبت به مراتع می باشند.

وی خاطرنشان کرد: امسال حریق های رخ داده در مناطق جنگلی استان نسبت به سنوات گذشته به لحاظ فقره ۲ درصد و به لحاظ مساحت ۶ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: علت بیشتر حریق های حادث شده در ۳ ماهه نخست امسال اختلافات قومی و قبیله‌ای، ورود از مرز کشور همسایه، سرایت از مزارع کشاورزی و عوامل طبیعی (رعد و برق) بوده است.

وی در ادامه به اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در راستای پیشگیری از حریق سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: شناسایی ۱۱۰ منطقه بحرانی حریق در سطح جنگل ها و مراتع استان بر اساس پایش حریق های حادث شده در سنوات گذشته، تهیه نقشه جامع، شناسایی عوامل حریق و اقدامات پیشگیرانه به فراخور هر یک از مناطق از آن جمله اقدامات است.

کولانی همچنین از پیگیری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در جذب اعتبارات ملی و امکانات سخن گفت و بیان داشت: توانستیم مبلغ ۲۰ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای انجام اقدامات پیشگیرانه و اطفاء حریق در سال ۹۸ جذب کنیم.

وی در پایان کمبود نیروی انسانی، کمبود جاده دسترسی، آلوده بودن مناطق مرزی به مواد منفجره، همجواری با کشور عراق، صعب العبور بودن مناطق جنگلی و عدم تخصیص اعتبار کافی جهت تجهیز نیروهای مردمی و تشکل‌ها را از مهمترین چالشهای مدیریت حریق در استان کرمانشاه عنوان کرد.