طی مراسمی با حضور سخنگوی صنعت برق کشور از نرم افزار ملی بومی اتوماسیون aSAS در پست نیروگاهی زاگرس کرمانشاه رونمایی شد.

 

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ دکتر رجبی سخنگوی صنعت برق کشور در مراسم رونمایی از این نرم افزار اظهار داشت: در این پروژه بومی سازی شکل گرفته و بخشی از فناوری که در صنعت برق به کار گرفته شده است توسط این نرم افزار در پست زاگرس مورد استفاده قرار گرفته است.

وی گفت: این سیستم در گذشته توسط شرکت های خارجی در صنعت برق کشور انجام می شد و در حال حاضر این سیستم بومی سازی شده به طوریکه در حال حاضر ۹۵ درصد صنعت برق کشور بومی سازی شده است و یکی از آرزوهای ما خودکفایی در صنعت برق کشور می باشد.

سخنگوی صنعت برق کشور تاکید داشت: یکی از اهداف طرح جا انداختن این نرم افزار در کشور می باشد به گونه ای که در پروژه های بعدی نیز از این گونه نام افزارهای بومی استفاده کنیم و وابسته به کشورهای دیگر نباشیم.

وی افزود: با راه اندازی این نرم افزار قدرت بازیابی شبکه و میزان قطعی برق در بخش شبکه های انتقال به حداقل کاهش خواهد یافت.

رجبی تاکید داشت: امیدواریم بتوانیم این قبیل اقدامات را در سراسر کشور گسترش دهیم و به بقیه مناطق کشور و حتی خدمات برق رل به سایر کشورها اقدام کنیم.

در ادامه مدیرعامل شرکت برق منطقه ای غرب در این خصوص گفت: مراحل نصب و تست نرم‌افزار اتوماسیون aSAS ساخت شرکت مهام شرق در پست ۴۰۰ کیلوولت نیروگاهی زاگرس کرمانشاه با موفقیت به پایان رسید.

وی افزود: عملیات نصب این نرم‌افزار در پست ۴۰۰ کیلوولت نیروگاهی زاگرس از اسفند ماه سال ۹۷ آغاز و علیرغم تحت بار بودن پست و مشکلات مربوط به اخذ برنامه واحدهای نیروگاهی و خطوط ۴۰۰ کیلوولت این ایستگاه که در مسیر تبادل انرژی با کشور عراق قرار دارد، در پایان مرداد ماه ۹۸ تقریباً به‌طور کامل راه‌اندازی و فعال شد.

مهندس اسدی در ادامه به تشریح عملکرد این نرم‌افزار و کنترل و ارزیابی صورت گرفته از عملکرد آن پرداخت و خاطرنشان ساخت: عملکرد این نرم‌افزار در بخش مانیتورینگ سیستم شامل گرافیک و باسبار کالرینگ، ایندیکیشن کلیدها و سکسیونرها، اندازه‌گیری، ثبت آلارم و ایونت‌ها تست شد و عملکرد آن موفق بوده است.

وی اظهار داشت: عملکرد این نرم‌افزار در قسمت کنترل کلیدهای قدرت و سکسیونرها برای همه فیدرهای خطوط ۴۰۰ کیلوولت و واحدهای نیروگاه زاگرس به استثنای خط ۴۰۰ کیلوولت مرصاد به‌ دلیل عدم امکان اخذ برنامه خاموشی، در تست‌های مربوطه موفقیت‌آمیز و عملکرد این سیستم رضایت بخش بوده است.

مهندس اسدی افزود: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به سال جهش تولید نامگذاری شده است و با توجه به تأکید ایشان بر استفاده از توان جوانان ایران اسلامی و نگاه به ظرفیت‌های داخل کشور، با افتخار “استقرار نرم‌افزار اتوماسیون ملی و کاملاً ایرانی aSAS که توسط شرکت‌های دانش بنیان صنعت برق کشور” طراحی و تولید شده و عملکرد آن نیز موفق بوده را اعلام می‌کنم.

مهندس ابراز داشت: طراحی و تولید چنین برنامه‌هایی هم موجب قطع وابستگی به شرکت‌های خارجی می‌شود و هم صرفه‌جویی ارزی و ریالی را در پی دارد و از آن مهم‌تر اینکه روحیه خودباوری و تکیه بر ظرفیت‌ها و توان جوانان ایران اسلامی را تقویت می‌کند.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای غرب در پایان گفت: هم‌اکنون از نرم‌افزار اتوماسیون ایرانی aSAS در پست نیروگاهی زاگرس کرمانشاه با حضور معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر و سخنگوی صنعت برق کشور رونمایی شد.

  • نویسنده : محمد فرجی