دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه گفت: در سال ۹۷ بیش از ۳۷۰ هزار پرونده در سطح استان کرمانشاه تشکیل و مورد رسیدگی قرار گرفت. به گزارش نسیم کرمانشاه، محمد حسین صادقی در نشستی که به مناسبت هفته قوه قضاییه با خبرنگاران داشت، اظهار کرد: با تبریک هفته قوه قضائیه به همه تلاشگران عرصه نظم و […]

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه گفت: در سال ۹۷ بیش از ۳۷۰ هزار پرونده در سطح استان کرمانشاه تشکیل و مورد رسیدگی قرار گرفت.

به گزارش نسیم کرمانشاه، محمد حسین صادقی در نشستی که به مناسبت هفته قوه قضاییه با خبرنگاران داشت، اظهار کرد: با تبریک هفته قوه قضائیه به همه تلاشگران عرصه نظم و امنیت امیدواریم بتوانیم حداقل گوشه ای از زحمات و خدمات این عزیزان را جبران نماییم.

وی بیان داشت: با حضور آیت اله رئیسی تحولات خوبی در قوه قضائیه و دستگاه قضایی در حال وقوع است که امیدواریم روند رسیدگی پرونده ها با رعایت دقت، سرعت بیشتری بگیرد و هرچه سریع تر تعیین تکلیف شوند.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه: در خصوص تعداد پرونده های تعیین تکلیف شده و مورد رسیدگی در سال ۹۷ گفت؛ در سال گذشته بیش از ۳۷۰ هزار پرونده قضایی استان تشکیل و مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی ادامه داد؛ در کرمانشاه بیش از ۴۵۰ هزار ساعت مجازات جایگزین حبس تعیین شده که این گونه مجازات می تواند شاخص خوبی برای ارزیابی کارهای صورت گرفته باشد و این مجازات جایگزین انجام شده در کرمانشاه در کل کشور کم نظیر می باشد.

صادقی گفت؛ از شهریور ماه سال ۹۳ تاکنون در پرونده های قتل عمد با ساز و کار صورت گرفته و با دعوت از بزرگان و افراد صاحب نفوذ در ۱۱۴ پرونده دارای حکم قصاص مصالحه انجام شده است.

وی تاکید داشت؛ آثار گذشت می تواند در وقایع جنایی اثرات بسیار خوبی داشته باشد و از وقوع جرایم بعدی پیشگیری نماید به طوری که در برخی موارد نادر اجرای حکم قصاص زمینه ای برای جرایم بیشتر فراهم می کند که امیدواریم اولیای دم در برخی موارد نسبت به پرونده قصاص اعضای خانواده خود گذشت داشته باشند.

دادستان کرمانشاه افزود: با پیگیری رییس قوه قضائیه قرار بر این شد تا افرادی که به خاطر پرداخت مهریه در زندان هستند و تمکن مالی ندارند وضعیت آنها بررسی شود و ۱۶۰۰ نفر بخاطر مهریه در زندان های کشور می باشند که ۸۰۰ نفر تعیین تکلیف و آزاد شدند و در کرمانشاه نیز ۵۸ نفر زندانی مهریه داریم

وی به پرونده های مهم سال جاری اشاره ای داشت و گفت: برخورد با فعالیت شرکت های هرمی در یونیک فاینانس اعضا و سرشاخه های آن تحت تعقیب قرار گرفته اند و برای ۱۲ نفر از اعضای آن با عنوان اخلال در نظام اقتصادی کیفرخواست صادر شده است.

صادقی اظهار داشت؛ برای ۱۹ نفر از باند اخذ رشوه در شهرداری های یکی از شهرستان ها استان کرمانشاه کیفرخواست صادر شده و پرونده آماده ارسال است، شهردار این شهر نیز از پذیرش سمت های دولتی تا زمان تعیبن تکلیف منع شده است.

وی در مورد پرونده قتل یک نفر در مغازه ای در شهرک پردیس نیز اظهار داشت: متهمین شناسایی و دستگیر شدند و تحقیقات به سرعت انجام و در کوتاه ترین زمان ممکن تحقیقات تکمیل و به دادگاه ارسال می شود.

دادستان کرمانشاه در مورد وضعیت پرونده مرگ کودک سه ساله در چم بشیر نیز گفت: شهرداری کرمانشاه و آب منطقه ای استان هر کدام به پرداخت یک سوم دیه محکوم شدند که این حکم در مرحله اجرای حکم است.

وی افزود: با توجه به لزوم حمایت از ازدواج جوانان بانک ها ملزم شدند تا برای هر زوج فقط یک ضامن از وام گیرنده تقاضا نمایند و در مورد درخواست بانکها برای تقاضای بیش از یک ضامن خلاف بوده و با پیگیری دادسرا، سازوکار نظارتی تعریف شده که باید اجرا شود و اگر افراد نسبت به عدم اجرای این موضوع اعتراضی دارند می توانند با بازرس مربوط به هر بانک اطلاع دهند.

صادقی در مورد دلالی بازار دلار در خارج از بانکها نیز افزود: با اقدام مشترک تعزیرات، اجراییات، پلیس و دادسرا به صورت مستمر امر پاکسازی این مناطق انجام می شود.

وی گریزی هم بر مطالبات چغندرکاران زد و گفت؛ مطالبات چغندکاران از کارخانه قند بیستون با پیگیری دادستان وصول شد و مابقی طلب نیز طی روزهای آینده به حساب کشاورزان واریز می شود.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه در مورد پرونده گلیم و گبه کرمانشاه نیز اظهار داشت: در سه مرحله بیش از ۸۰ میلیارد تومان به طلبکاران پرداخت شده و با بیش از ۹۱۰۰ نفر تسویه حساب کامل شده و باقیمانده ۲۵۷۶ نفر هستند که تمام تلاش ما بر این است تا پرداخت مطالبات در اسرع وقت انجام شود.

وی در مورد اجاره بهای مسکن ضمن حمایت از کمپین «حمایت از مستاجرین» اظهار داشت: این کار یک اقدام خوب است و جلساتی در سطح استان برگزار شده که با نرخ های حاضر که روند غیرمتعارف دارند برخورد شود که خواستار تداوم و پیگیری آن می باشیم.

صادقی گفت: دلالان و واسطه ها بیشترین نقش را در تشدید وضعیت دارند، مشاورین املاک مجوزدار باید از وضعیت این افراد جلوگیری کنند تا از ادامه فعالیت مشاورین املاکی که به صورت غیر قانونی به این افزایش نرخ ها دامن می زنند جلوگیری شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سگ گردانی با فرهنگ عمومی جامعه ما سنخیتی ندارد و این موضوع موجب اعتراض اهالی برخی از محله ها شده پلیس از طریق تذکر باید پیگیری کند.

دادستان کرمانشاه تاکید داشت؛ بر اساس ماده ۷۲ قانون آیین نامه کیفری مدیران اگر در حوزه مدیریتی آنها تخلف و یا جرمی رخ دهد بلافاصله بایستی مراتب را به دادستان گزارش دهند.

وی بهره برداری غیرمتعارف از مجالس ترحیم برای افرادی که قصد حضور در انتخابات دارند را هم تذکر داد و.گفت: چون شانیت آن مجلس اقتضای دیگری دارد باید از این کارها دوری کنند.

صادقی در پایان با رد موضوع تروریستی بودن شهادت رییس پلیس آگاهی اسلام آبادغرب بیان داشت: در حال حاضر متهمان دستگیر شده و به صورت ویژه به پرونده آنها رسیدگی می شود.