چنور محمدی دختر کرمانشاهی با تلاش ها و زحمات فراوان خود توانست کشت زعفران را در روستای جورآباد روانسر توسعه بخشد. به گزارش نسیم کرمانشاه، کمیته امداد استان کرمانشاه طی تورهای خبرنگاری، خبرنگاران استان را به منزل مددجویان برتر برده که طی سفری به شهرستان روانسر و روستای جورآباد با خانم چنور محمدی آشنا شدیم […]

چنور محمدی دختر کرمانشاهی با تلاش ها و زحمات فراوان خود توانست کشت زعفران را در روستای جورآباد روانسر توسعه بخشد.

به گزارش نسیم کرمانشاه، کمیته امداد استان کرمانشاه طی تورهای خبرنگاری، خبرنگاران استان را به منزل مددجویان برتر برده که طی سفری به شهرستان روانسر و روستای جورآباد با خانم چنور محمدی آشنا شدیم که در زمینه کشت زعفران در این شهرستان به موفقیت دست یافته است و در زیر طی مصاحبه ای با وی از سیرمراحل موفقیت آشنا می شویم.

چنور محمدی نخبه برتر کمیته امداد امام خمینی (ره) نفرات برتر کمیته امداد در بحث رونق تولید کار بزرگی انجام داده و سال ۹۶ در بین نخبگان برتر کمیته امداد کشور انتخاب شد وی متولد ۱۳۶۷ از روستای جورآباد در ۱۰ کیلومتری شهرستان روانسر متولد شده است که پس از تلاش ها و زحمات فراوان ترویج کشت زعفران را در این شهرستان رونق بخشیده و طی سالیان اخیر از نخبگان برتر و کارآفرین کمیته امداد به شمار می رود.

وی گفت؛ از سال ۱۳۸۹ با کار کشاورزی آشنا شدم و طی همین سال ها وارد کار کشاورزی شدم و در این سال ها پدرم همواره مشوق من بوده و بعد از فوت پدر همراه با خواهران مشغول کشاورزی می باشیم.

محمدی یک دوره پرورش قارچ را هم گذرانده و در این زمینه گفت؛ دوره پرورش قارچ را در فنی و حرفه ای استان کرمانشاه گذراندم و پس از گذران دوران آموزشی مدرک این دوره هم دریافت کردم که پس از آن جهت آشنایی با کاشت سیر نیز به همدان عزیمت نمودم و بعد از بازگشت به کشت قارچ و سیر مشغول شدم.

این نخبه افزود: در اوایل این کار مردم اهالی اعتقادی به این کشت و کار من نداشتند اما من به کارم ایمان داشتم و پس از زحمات فراوان بالاخره به نتیجه رسیدم و در زمینه کشت سیر با توکل بر خدا به موفقیت دست یافتم.

وی در ادامه گفت: بعد از کشت قارچ و سیر با محصول زعفران به سمت کشت زعفران کشیده شدم در دو سال اول سود چندانی نداشتم و ضرر هم کردم اما با توکل بر خدا به این کشت محصول زعفران ادامه دادم و با توجه به این که کشت زعفران آب چندانی نیاز ندارد و در حال حاضر نیز کشور ما و استان کرمانشاه با کمبود آب مواجه می باشیم نیاز مبرم به این قبیل کشت ها احساس می شود بنابراین باید به سمت این قبیل کشت ها متمایل شویم.

وی از تلاش های جهاد کشاورزی تشکر نمود و گفت: با تلاش ها و کمک جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بالاخره موفق شدم تا دستور کشت زعفران را دریافت کنم و کشت زعفران با توجه به عدم نیاز زیاد به آب در روستای جورآباد روانسر به نتیجه رسید.

چنور محمدی در کنار کشت زعفران تمایل زیادی دارد تا کشت هایی که نیاز چندانی به آب ندارند را به استان کرمانشاه وارد کند و افزود: در حال حاضر ۲ هکتار زمین تحت پوشش کشت زعفران قرار داده ایم که هر هکتار به طور میانگین اگر ۱۰ تن پیاز داشته باشد ۸ تا ۱۰ کیلو زعفران به دست می آید و اگر ۵ تن پیاز کاشت شود به طور میانگین ۴ تا ۶ کیلو زعفران حاصل می شود.

وی با قدردانی از زحمات کمیته امداد استان گفت: این نهاد طی دو سال قبل ۱۰۰ میلیون وام و تسهیلات به ما اعطا کرد که با حمایت ها و کمک های کمیته امداد استان کرمانشاه در زمینه کشت زعفران در کرمانشاه به موفقیت دست یافتم.

وی افزود: طرح بسته بندی زعفران را به کمیته امداد ارائه نمودم کمیته امداد امام در این زمینه کمک هایی کرده اما با مشکل ضمانت در بانک مواجه شدم از مسئولان انتظار دارم که در بحث بسته بندی زعفران به بنده کمک کنند تا بسته بندی و فرآوری کشت زعفران را توسعه بدهیم، در حال حاضر بسته بندی زعفران را خودم انجام می دهم و در این زمینه نیازمند کمک و همت مسوولین می باشم تا به صورت پیشرفته این کار را انجام دهیم چون با ۱۰ هکتار زعفران می شود درآمد ۵۰ خانوار را تامین کنیم که کمک شایانی به اشتغال استان می کند و بایستی کشت این محصول را توسعه بخشیم.

این نخبه در پایان ضمن تشکر از پدرش از کمیته امداد و جهاد کشاورزی استان کرمانشاه و تمام کسانی که وی را در طی این سال ها حمایت و پشتیبانی کرده اند تشکر و قدردانی نمود.