نخستین انجمن ادبی بانوان به نام «تریفه» به همراه رونمایی از مجموع اشعار جهان آرا، بانوی قلم به دست در پاوه افتتاح شد. به گزارش نسیم کرمانشاه به نقل از ایرنا، معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه عصر روز شنبه در این جلسه، با گرامیداشت روز قلم، اظهار […]

نخستین انجمن ادبی بانوان به نام «تریفه» به همراه رونمایی از مجموع اشعار جهان آرا، بانوی قلم به دست در پاوه افتتاح شد.

به گزارش نسیم کرمانشاه به نقل از ایرنا، معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه عصر روز شنبه در این جلسه، با گرامیداشت روز قلم، اظهار داشت: افتتاح نخستین انجمن ادبی بانوان در استان افتخار بزرگ است و خواهان حمایت نویسندگان و شعرای زن از سوی مسوولان و ارگان های مربوطه هستیم چون انجمنی که با مدیریت قلم به دستانی چون «عدنان مرادی» قرار به فعالیت دارد نویسندگان برتری به آیندگان تقدیم می کند.

پریسا محمدی با تاکید براینکه باید رویکرد این انجمن به سمت مسایل آموزشی رود، اضافه کرد، اگر می خواهیم ماندگاری اتفاق افتد باید ادبیات کردی را آموزش دهیم، ما مسوولین مسوولیت سنگینی برای گرامیداشت قلم داریم و خرسندم که شهرستان پاوه میزبان چنین برنامه هایی است.

وی با تقدیر از حمایت های امام جمعه شهرستان از وی به عنوان یکی از نویسندگان بزرگ ایران یاد کرد و اظهار داشت: چرا نویسنده ای که سالها عمر خود را برای چاپ یک کتاب سپری می کند باید به دنبال بهانه ای برای رونمایی از کتاب او و گردهمایی باشیم، ما در این جلسات برای رسیدن به یک الگو شرکت می کنیم.

محمدی ادامه داد: همه می دانیم که برخی از جوانان به دنبال الگوهای خارجی که از جنس فرهنگ بومی ما نیستند می روند، از همین رو نویسندگان، شاعران و ادیبان موظفند الگوهای بومی و وطنی را برای جوانان عرضه کنند و وظیفه شعرا و نویسندگان است تا بانوانی همچون جهان آرا را معرفی کنند و دختران ارزشمند و قلم به دستان این دیار باید چنین بانوانی را الگو قرار دهند که در این صورت آسیب اجتماعی متحمل ما نمی شود چراکه ما در یک فرهنگ اصیل در حال رشد هستیم.

وی اضافه کرد، فرهنگ اورامانی که سابقه نویسندگی آن به ۷۰۰ سال تا ۸۰۰ سال می رسد فرهنگ بسیار غنی است از همین رو نباید در این شهرستان با آسیب اجتماعی روبه رو شویم.

به گفته محمدی فرهنگ اورامان فرهنگ خاص و منحصر بفرد است و مفتخرم که در کنار پژوهشگران این شهر قرار می گیرم.

وی با بیان اینکه یک مادر و زن از نقش اساسی درتربیت خانواده و جامعه برخوردار است، اظهار داشت: بیان احساس همراه با زبان شعر، ودیعه الهی است و هیچ زبانی به اندازه زبان مادری نمی تواند احساس ما را بیان کند.

محمدی ادامه داد: آرزو دارم کتاب همه نویسندگان زن پاوه چاپ، معرفی و وارد زندگی مردم شود.

این مسوول اضافه کرد، عناصر فرهنگی شامل ادبیات، معماری، پوشش و لباس مثل همین لباس کردی است که مردم کرد بر تن دارند، لباس کردی که نماد زیبایی، تنوع، آرامش و حجاب کامل است، با حجاب ترین و کامل ترین پوشش است.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه اضافه کرد، در خصوص نقش بانو جهان آرا باید عنوان کرد که وی یکی از بزرگان شعر و ادبیات کردی بوده و افتخاری برای بانوان کرد است که در محضر پدر از سنین کودکی خواندن و نوشتن را یادگرفته و شعر سروده‌، امید است که تلاش وی برای جاودانه شدن و باقی ماندن نام نیک، الگوی بانوان قرار گیرد.

وی بیان داشت: در زمان زندگی این بانو رسانه ها، سایت های خبری و گوشی های همراه وجود نداشته اما نام وی ماندگار شد، حتی کتابی هم به چاپ نرساند اما بعد از گذشت این همه سال کتاب او به همت انتشارات عدنان مرادی به چاپ رسید و این نشان دهنده این است که کار برای مردم و کار با اعتقاد قطعاً ماندگار خواهد شد.

محمدی افزود: توصیه می کنم در چنین شرایط اقتصادی که با گرانی هزینه کاغذ مواجه هستیم به جای انصراف از چاپ کتاب، تیراژ آن را کاهش دهیم و از فضای مجازی و یا نشر الکترونیک استفاده کنیم.

وی در پایان از کاهش خرید کتاب و به فروش نرفتن آن توسط مردم به عنوان مشکل دیگر نویسندگان یاد کرد و اظهار داشت: اگر ما کتاب را نخریم نویسنده به چاپ مجدد تشویق نمی شود خرید کتاب باید مردمی شود و کتاب باید وارد زندگی مردم شود و اینگونه می شود که یک مادر رشد یافته و قلم به دست، فرزند بهتر تربیت می کند، مادری که با کتاب و قلم سروکار دارد بر تربیت فرزند و جامعه اثرگذار است.