در هفتاد و یکمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مطرح شد:

از دغدغه‌های صنعت ساختمان تا مشکلات داروخانه‌های کرمانشاه با شهرداری

  پرینت
شناسه خبر : 18037 | تاریخ انتشار : ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳ |
هفتاد و یکمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با بررسی مشکلات صنعت ساختمان، مشکلات داروخانه‌های کرمانشاه با شهرداری و ارایه گزارشی از وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری در استان برگزار شد.

به گزارش نسیم کرمانشاه به نقل از روابط عمومی اتاق کرمانشاه، هوشنگ بازوند در این جلسه با اشاره به پیگیری برای کلانشهر شدن کرمانشاه از سال ۱۳۹۷، اظهار کرد: هدف از کلانشهر شدن کرمانشاه ارتقا معیشت و درآمد سرانه مردم و ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای شهر بود.
استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه از همان زمان این نگرانی وجود داشت که کلانشهری در حد یک اسم باقی بماند، افزود: استفاده از ظرفیت‌های کلانشهری نیازمند وجود شورای تخصصی و یک شهردار قدرتمند است.
وی با بیان اینکه شهردار پیشین کرمانشاه اقدامات خوبی انجام داد اما نباید فراموش کنیم وارث مجموعه‌ای بود که باید ۸۰ درصد توان خود را برای کسب درآمد و پرداخت ماهیانه ۴۳ میلیارد تومان حقوق قرار می داد، تاکید کرد: اکنون شورای جدید باید به فکر انتخاب شهرداری باشد که بتواند از ظرفیت کلانشهر بودن کرمانشاه بهترین استفاده را ببرد.
بازوند معتقد است، کلانشهر کرمانشاه می‌تواند مرکز غرب کشور و بازار بزرگی برای استان‌های همجوار باشد و اگر از این ظرفیت استفاده کنیم نتیجه آن را در درآمد و اشتغال مردم خواهیم دید.
وی سپس به مشکلاتی که کلانشهر کرمانشاه با آن مواجه است اشاره کرد و ادامه داد: یکی از مهمترین موارد قدیمی بودن طرح تفصیلی شهر کرمانشاه است.
وی تاکید کرد: شهر موجودی زنده است و طرح تفصیلی نیز باید متناسب با فعالیت‌های شهر به روز شود، اما متاسفانه این کار طی سال‌های اخیر صورت نگرفته است.
استاندار کرمانشاه از درخواست بازنگری طرح جامع شهر کرمانشاه خبر داد و عنوان کرد: چندی قبل این درخواست را به وزارت راه و شهرسازی ارائه دادیم و حتی حاضر بودیم اعتبارات را تعیین کنیم تا مشاوره طرح از سوی ما انتخاب شود که چندان مورد موافقت نبود.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون مشاور برای اصلاح طرح تفصیلی شهر کرمانشاه انتخاب شده و یک سال است روی پروژه کار می‌کند، اما این که فعالان بخش خصوصی صنعت ساختمان از این ماجرا بی‌خبرند نشان دهنده ضعف است.
بازوند گفت: لازم است از ظرفیت و نظر بخش خصوصی که سهم بسزایی از اقتصاد ساختمان استان را در اختیار دارند، برای اصلاح طرح جامع شهر کرمانشاه استفاده شود.
وی ابراز امیدواری کرد، با اصلاح طرح جامع شهر، شاهد مرتفع شدن بخشی از مشکلات کنونی باشیم و عنوان کرد: البته نباید فراموش کنیم طرح تفصیلی توسط عده‌ای کارشناس تهیه می‌شود و ممکن است نواقصی داشته باشد.
به گفته استاندار کرمانشاه اینکه مردم طرح جامع تفصیلی قبلی را نپذیرفته بودند و مجبور به انجام برخی تخلفات شدند نشان می‌دهد این طرح ایراداتی داشته که باید در طرح جدید مرتفع شود.

شهر فروشی به بهانه کمسیون ماده ۱۰۰ تخلف است
مشکل دیگری که استاندار کرمانشاه از آن انتقاد کرد تبدیل شدن کمیسیون ماده ۱۰۰ به منبع درآمدی برای شهرداری بود و افزود: اینکه شهرداری با کسب درآمد از کمیسیون ماده ۱۰۰ جسم شهر را می فروشد، تخلف است.
وی تاکید کرد: مشکل جدی‌ تر اینجاست که گاهی شهرداری خود به کسانی که قصد ساخت و ساز دارند گرای تخلف می‌دهد و به آنها پیشنهاد می‌کند که اگر تخلف دارند در کمیسیون ماده ۱۰۰ با پرداخت پول از آن چشم پوشی می‌شود.

معماری شهر نیازمند پوست‌اندازی
موضوع دیگری که استاندار به آن اشاره کرد نامناسب بودن معماری شهر کرمانشاه بود که متناسب با طراحی‌های جدید نیست و افزود: اینکه قرار باشد ساختمان ها فقط مانند قوطی کبریت روی هم بالا برود، منسوخ شده است.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در ساختمان سازی باید به طرح های پیشرفته شهرهای همجوار دقت کنیم، تاکید کرد: شیوه شهرسازی در کرمانشاه نیازمند پوست اندازی جدی است.
وی از نمای نامناسبی که برای بسیاری از ساختمان‌های شهر انتخاب می شود انتقاد کرد و ادامه داد: این نماهای سنگی سنگین در شرایط بحران مانند زلزله فاجعه آفرین است.

رتبه دهم کرمانشاه در امنیت سرمایه‌گذاری را برجسته کنیم
استاندار کرمانشاه سپس به کسب رتبه دهم از سوی استان کرمانشاه در زمینه امنیت سرمایه‌گذاری اشاره کرد و افزود: این موضوع باید از طریق رسانه ها و خصوصاً فضای مجازی به مردم اطلاع رسانی شود.
بازوند عنوان کرد: اگر کرمانشاه رتبه پایینی در زمینه ریسک سرمایه گذاری داشت در همه جا آن را منتشر می‌کردند، اما اکنون که این وضعیت مناسب را داریم کمتر به آن پرداخته شده است.
وی جایگاه کرمانشاه در زمینه مناسب بودن امنیت سرمایه‌گذاری را نقطه عطفی برای ورود سرمایه و کمک به اشتغال استان دانست و افزود: از تمام کسانی که در این راه زحمت کشیدند، قدردانی می کنم.
موضوع دیگری که استاندار کرمانشاه به آن اشاره کرد حل مشکل تامین مالی‌ داروخانه‌های تازه تاسیس بود و گفت: دانشگاه علوم پزشکی باید پیشنهاد دهد تسهیلات ارزان قیمت در اختیار داروخانه‌هایی که قرار است به تازگی کار خود را شروع کنند، قرار گیرد.
وی همچنین بر لزوم حل مشکل بین داروخانه و شهرداری در زمینه اخذ عوارض تاکید کرد و یادآور شد: این موضوع باید با حضور نماینده شهرداری، نماینده داروخانه‌ها و یکی از اعضای اتاق بازرگانی مرتفع شود و نتیجه آن جلسه به عنوان مصوبه شورای گفت‌وگو تلقی گردد.

کرمانشاه دهمین استان امن ایران برای سرمایه‌گذاری
به گفته مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه، این استان دهمین استان کشور از نظر امنیت سرمایه‌گذاری است.
امیرحمزه حیدریان با بیان اینکه دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس به صورت مستمر ریسک سرمایه گذاری را در کشور و استان‌های مختلف ارزیابی می‌کند، اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارشات، کرمانشاه دهمین استان امن کشور از نظر سرمایه گذاری است.
وی ادامه داد: این شاخص بر اساس ۳۸ مولفه شامل تعدادی مولفه آماری و تعدادی مولفه پیمایشی تعیین می‌شود.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه از نظر مولفه‌های آماری رتبه ششم کشور را از نظر امنیت سرمایه‌گذاری دارد، تاکید کرد: از نظر شاخص‌های پیمایشی هم در جایگاه هفدهم کشور قرار گرفتیم.
حیدریان تاکید کرد: در شاخص‌های پیمایشی از فعالین بخش خصوصی کسب نظر می‌شود، اما شاخص‌های آماری بر اساس آمارهایی مانند نرخ تورم، نرخ ارز، ضریب نفوذ بیمه و … است که از سوی نهادهای مربوطه در کشور منتشر شده است.
وی با بیان اینکه در مجموع این دو مولفه آماری و پیمایشی کرمانشاه رتبه دهم بین استان‌های کشور را دارد، عنوان کرد: کرمانشاه هم از نظر شاخص‌های پیمایشی و هم شاخص‌های آماری وضعیت بهتری نسبت به میانگین کشور دارد.
به گفته حیدریان خراسان‌جنوبی بهترین امنیت سرمایه‌گذاری در کشور و تهران بدترین وضعیت را داشته است.
وی با بیان اینکه شاخص امنیت سرمایه گذاری عددی بین صفر تا ۱۰ است، یادآور شد: صفر بهترین وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری و ۱۰ بیانگر بیشترین ریسک سرمایه‌گذاری است.

دغدغه‌های صنعت ساختمان کرمانشاه
در ادامه این جلسه رئیس انجمن صنعت ساختمان استان کرمانشاه نیز به بیان دغدغه‌های این بخش پرداخت.
احسان شادفر با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در سال نزدیک به هشت هزار میلیارد تومان در بخش ساختمان کرمانشاه سرمایه‌گذاری می‌کنند، گفت: با این وجود هنوز نمایندگان این بخش در جلسات تصمیم‌گیری درباره مسکن دعوت نمی‌شوند.
وی تاکید کرد: این در حالی است که یک سوم اشتغال و اقتصاد کرمانشاه معمولا در بخش مسکن است و باید به این بخش توجه ویژه شود.
شادفر سپس به مشکلاتی که بخش ساختمان استان با آن مواجه است اشاره کرد و پایین بودن عمر ساختمان‌ها نسبت به استانداردها را از جمله این موارد دانست.
به گفته رئیس انجمن صنعت ساختمان استان کرمانشاه، میانگین عمر ساختمان‌ها در کرمانشاه حدود ۲۵ ساله است.
وی دلیل پایین بودن عمر ساختمان‌ها را مشکلات کیفیت مصالح، عدم آموزش مستمر استادکاران و … اعلام کرد.
شادفر یکی دیگر از مشکلاتی که بخش ساختمان کرمانشاه با آن مواجه هستند را قدیمی بودن طرح تفصیلی شهر دانست که نزدیک به ۱۳ سال از عمر آن می‌گذرد.
وی با بیان اینکه در این ۱۳ سال شهر کرمانشاه بسیار فرق کرده ، عنوان کرد: طرح جامع شهر نیز باید متوازن و متناسب با این تحولات اصلاح شود.
رئیس انجمن صنعت ساختمان استان کرمانشاه قدیمی بودن طرح جامع تفصیلی را یکی از دلایل بالا رفتن آمار پرونده های ماده ۱۰۰ در کرمانشاه اعلام کرد و افزود : کرمانشاه یکی از بالاترین آمار ها را از نظر تعداد پرونده های کمیسیون ماده ۱۰۰ دارد.
رئیس انجمن صنعت و ساختمان استان کرمانشاه با بیان اینکه حل مشکلات بخش ساختمان نیازمند راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت است، افزود: در بخش راهکارهای کوتاه مدت مقرر شد شعبه ویژه سرمایه گذاران خوشنام ساختمان در شهرداری کرمانشاه برای رسیدگی بهتر به امور آنها ایجاد شود.
شادفر در نظر گرفتن تراکم شناور را از دیگر راهکارهایی دانست که می‌تواند به کاهش مشکلات صنعت ساختمان کرمانشاه کمک کند و افزود: اما برای حل بلندمدت این مشکلات قطعا نیازمند اصلاح طرح تفصیلی شهر هستیم.
نماینده انجمن داروسازان کرمانشاه نیز در ادامه این جلسه به اخذ تعرفه‌های میلیونی از سوی شهرداری کرمانشاه انتقاد کرد.
موضوع مهم دیگر این جلسه، تقدیر ویژه استاندار از رئیس اتاق کرمانشاه در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بود.

 

در پایان این نشست استاندار کرمانشاه با ارائه تندیس و لوح تقدیر، از زحمات اتاق بازرگانی کرمانشاه و مهندس کیوان کاشفی برای همراهی همیشگی مردم خصوصا در ایام زلزله تقدیر و از حس نوع دوستی اتاق بازرگانی کرمانشاه ابراز خرسندی کرد.

اخبار مشابه
بیمه‌شدگان تامین اجتماعی تا ۳۰ روز امکان‌پذیر است
تسریع در اجرای پروژه های روستایی از اولویت های شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه
مشارکت مردمی یکی از الزامات نظام اجتماعی است/ حذف زوائد بصری شهر کرمانشاه در اولویت کاری مجموعه مدیریت شهری
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.